2022-07-07

Imieniny: Emila i Cyryla

Fototapety, czy obrazy?

by Bartosz Kaluga on Czerwiec 9, 2016

Kiedy zdecydować się na fototapetę, a kiedy na obraz? Czym kierować się przy wyborze? W artykule kilka uwag na ten temat.

O dekoracjach we wnętrzu myślimy zazwyczaj wówczas, kiedy skończyliśmy jego urządzanie i praktycznie wszystko jest gotowe. Tego typu podejście ogranicza nasze możliwości dekoracji pokoju, ponieważ musimy dostosować się do mebli i pozostałych elementów wystroju. Zastosowanie dużej dekoracji, na przykład fototapety będzie trudne, ponieważ trzeba dostosować temat, kolorystykę oraz kompozycję w taki sposób, aby ważne elementy grafiki nie były zasłaniane przez meble lub inny sprzęt. Z tego powodu łatwiej jest zastosować fototapetę, jeśli bierzemy ja pod uwagę już na etapie projektowania wnętrza. Warto skorzystać z porad doświadczonych projektantów, którzy wiedzą jaki będzie końcowy efekt i pomogą uniknąć pułapek.

Jeżeli nie zdecydujemy się na przyklejenie fototapety, to nie musimy rezygnować z innych podobnych dekoracji drukowanych na zamówienie. Możemy zdecydować się na drukowany obraz. Jest to dekoracja, która ma znacznie mniejsze wymiary, a jest równie atrakcyjna. Obrazy nie dominują nad resztą wystroju wnętrza w takim stopniu jak fototapety, dlatego czasem lepiej zdecydować się właśnie na nie. W już urządzonym wnętrzu łatwiej wprowadzić jakąś zmianę, ożywienie kolorystyczne, czy akcent dekoracyjny właśnie za pomocą obrazu. Oczywiście możemy dobierać temat i kolorystykę łatwiej, bo obraz będzie widoczny w całości. W dodatku możemy eksperymentować z wielkością obrazu i w ten sposób mniej lub bardziej zmieniać charakter wnętrza. Trzeba wspomnieć tutaj o obrazach wieloczęściowych, które stwarzają dodatkowe możliwości kompozycji na ścianie.

Obrazy drukowane są zazwyczaj na powlekanym płótnie lnianym, na którym widać fakturę tworzywa. Obraz drukowany upodabnia się w ten sposób do obrazu malowanego w sposób tradycyjny. Stosowane są farby bezrozpuszczalnikowe, które są przyjazne dla środowiska i dla zdrowia domowników. Obraz naciągnięty jest na drewniany blejtram i w tej postaci dostarczany do klienta. Wystarczy rozpakować i powiesić na ścianie.

Motywy wybierane na obrazy są różne. Dominują kwiaty, miejskie widoki, dość często abstrakcje. Coraz więcej klientów decyduje się na wydruki z własnych zdjęć i są to przeważnie zdjęcia rodzinne, portrety, wspomnienia z wakacji. Dość duży odsetek to wydruki w odcieniach szarości, a to sugeruje potrzebę wyciszenia zbyt kolorowego wnętrza. Postępowanie odwrotne, czyli kolorowy obraz też jest możliwe – ożywi pokój urządzony w bardziej stonowanych barwach. Od naszego gustu i potrzeb zależy jaki obraz powiesimy na ścianie.

Artykuł sponsorowany przez sklep Fototapeta24.pl/obrazy.