2021-09-24

Imieniny: Kryspina i Ingi

Finał Ogólnopolskiego Dnia Profilaktyki w Szydłowcu

by Marek Sokołowski on Czerwiec 16, 2014

KPP na Targowicy Miejskiej

Szydłowiecki happening Ogólnopolskiego Głosu Profilaktyki, rozpoczął barwny korowód uczniów niosących kolorowe baloniki i transparenty  z hasłami profilaktycznymi. Na Targowicy Miejskiej od godziny 15.00  witał zespół rockowy uczniów z Publicznego Gimnazjum w Chlewiskach. Młodzi gimnazjaliści mocno zagrali z ustawionej pod wiatą targowa sceny.

Po oficjalnym otwarciu spotkania i przywitaniu uczestników i organizatorów punktualnie o godzinie 16.00 wszyscy  zebrani położyli prawą dłoń na sercu i przez 60 sekund wybijali wspólnie jego rytm. Rytm wolnych serc, wolnych od uzależnień i  przemocy. Ten gest  to jedność  z całym krajem  w trosce o to, aby narkotyki, alkohol i przemoc nie wtargnęły w Nasze życie i nie odbierały wolności. Tuż przed gestem Rytmu Wolnych Serc  została uroczyście odczytana przez  uczennicę liceum Ogólnokształcącego Odezwa Społeczności PaT.

Druga część spotkania to głos  młodych ludzi, którzy zainspirowani twórczą profilaktyką  rozpoczęli  występy na scenie od odegrania i zaśpiewania hymnu społeczności Pat. Warto wspomnieć, iż solistce do hymnu akompaniował na gitarze  Komendant Powiatowy Policji w Szydłowcu, Nadkomisarz Jarosław Popczyński. Pokaz  aż siedmiu spektakli profilaktycznych  w wykonaniu uczniowskich grup teatralnych cieszył się dużym zainteresowaniem i był nagradzany gromkimi brawami przez liczną widownie.

W przerwach  pomiędzy kolejnymi przedstawieniami teatralnymi był także pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących  w Szydłowcu oraz występ Miejskiej  Orkiestry Dętej z Szydłowca .

W czasie  spotkania na placu targowym można było również obejrzeć policyjne radiowozy i wozy strażackie z pełnym wyposażeniem. Była okazja zasiąść za kierownica pojazdu  oraz  przymierzyć policyjny  strój używany w pododdziałach zwartych  i kombinezon bojowy strażaka.

Zakończenie szydłowieckiej edycji  Ogólnopolskiego Głosu Profilaktyki to  spotkanie z młodzieżą  w Poradni  Psychologiczno Pedagogicznej w Szydłowcu. Tam przy udziale  pedagogów młodzież rozmawiała i przedstawiała własne opinie dotyczące profilaktyki .

W tę ogólnopolska inicjatywę, aktywnie włączyła się  Komenda Powiatowa Policji w Szydłowcu.  Współorganizatorami przedsięwzięcia były: Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii w Szydłowcu, Poradnia Psychologiczno- Pedagogiczna w Szydłowcu oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących im. H. Sienkiewicza w Szydłowcu.

Tegoroczny Głos Profilaktyki w Szydłowcu mógł się odbyć  dzięki  tym organizatorom  i współpracy partnerów :

– Urząd Miejski w Szydłowcu
– Starostwo Powiatowe w Szydłowcu
– Państwowa Straż Pożarna w Szydłowcu
– Straż  Miejska w Szydłowcu
– Zespół Szkół im. KOP w Szydłowcu
– Publiczne  Gimnazjum  nr 2 w Szydłowcu
– Zespół Szkół im. J. Pawła II w Szydłowcu
-Publiczne Gimnazjum w Chlewiskach
– Publiczne Gimnazjum w Orońsku
– Publiczne Gimnazjum w Jastrzębiu
– Placówka Opiekuńczo Wychowawcza w Łaziskach.

asp. szt. Dariusz Gawęda/ opr. ms