2022-10-03

Imieniny: Karola i Olgierda

Fałszywi „wnuczkowie” zatrzymani

by Bartosz Kaluga on Kwiecień 8, 2016

Szydłowieccy kryminalni zatrzymali dwóch fałszywych „wnuczków”

Policjanci Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Szydłowcu zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o oszustwa metodą na tzw. wnuczka. Obaj usłyszeli już zarzut usiłowania oszustwa. Dzisiaj obaj mężczyźni będą doprowadzeni do sądu, który zadecyduje o dalszym ich losie.

W minioną środę policjanci Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Szydłowcu otrzymali informację od czujnej pracownicy banku, która podejrzewała, że jedna z klientek może być oszukiwana metodą „na wnuczka”. Policjanci, po otrzymaniu informacji, błyskawicznie przygotowali zasadzkę na podejrzanych. W rejonie miejsca zamieszkania kobiety funkcjonariusze zatrzymali 20-letniego mężczyznę w momencie, kiedy oczekiwał na odebranie pieniędzy od kobiety. Następnie zatrzymany został jego wspólnik. Mężczyźni trafili do policyjnej celi. Zatrzymani mężczyźni to mieszkańcy powiatu kieleckiego w wieku 20 i 21 lat.

Jak ustalili policjanci, do 85-letniej mieszkanki Szydłowca zadzwonił mężczyzna informując, że dzwoni w sprawie syna, który miał wypadek i potrzebuje pieniędzy na odszkodowania dla rannych osób. Mężczyźnie udało się nakłonić swoją ofiarę do wypłacenia kilkudziesięciu tysięcy złotych z banku.

Szydłowieccy śledczy pracując przy sprawie zebrali materiał dowodowy pozwalający na przedstawienie zarzutu za usiłowanie oszustwa obu zatrzymanym. Dzisiaj obaj mężczyźni będą doprowadzeni do sądu, który zadecyduje o dalszym ich losie. Za usiłowanie oszustwa grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Do zatrzymania mężczyzny doszło dzięki szybkiej reakcji funkcjonariuszy oraz właściwej postawie pracownicy banku. Dzięki temu starsza osoba nie straciła oszczędności życia.

Policjanci ostrzegają przed oszustami działającymi metodą „na wnuczka”. Ich ofiarami najczęściej padają osoby starsze i samotne. Funkcjonariusze apelują o ostrożność i rozwagę w kontaktach z nieznajomymi, którzy przychodzą do domu bądź dzwonią podając się za członków rodziny, znajomych lub za pracowników różnych instytucji. Przed przekazaniem jakichkolwiek pieniędzy czy innych rzeczy wartościowych, należy jak najszybciej skontaktować się z osobą, do której mają one trafić. W ten sposób upewnimy się, że to rzeczywiście ona zwracała się do nas z prośbą i nie zostaniemy oszukani. Pamiętajmy też, że policjanci nigdy nie dzwonią w takich przypadkach jak opisują to oszuści podający się za policjantów i nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy.

Zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych – informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.

Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości zawsze możemy zadzwonić na Policję.

Autor: sierż. Marlena Skórkiewicz

O oszustwach „na wnuczka” informowaliśmy TUTAJ