2022-08-14

Imieniny: Albina i Nikodema

Europejski Dzień Języków w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Szydłowcu

by Bartosz Kaluga on Wrzesień 28, 2016

Od 26 września 2001 roku we wszystkich krajach Europy obchodzony jest Europejski Dzień Języków. Celem tego święta jest popularyzowanie różnorodności i odmienności kulturowej Starego Kontynentu a także motywowanie jego mieszkańców do nauki języków. W Zespole Szkół im. Jana Pawła II uczniowie bardzo aktywnie zaangażowali się w obchody tego dnia. Korytarze PG nr 1 wypełniły się pracami o tematyce kulturowej i językowej. Zamieszczono m.in. przysłowia w językach obcych, hasła promujące wielojęzyczność, plakaty przestawiające różne kraje europejskie. Głównym punktem w programie obchodów było przedstawienie przybliżające uczniom: kraje, kulturę, kuchnię oraz muzykę państw Europy. Uczniowie rywalizowali z wiedzy obcojęzycznej i zmagali się z „łamańcami” w językach angielskim i niemieckim. Zabawa sprawiła uczniom dużo radości i satysfakcji z pozyskanej wiedzy. Pozytywna energia towarzyszyła wszystkim do końca uroczystości.

Uczniowie PSP nr 2 również świętowali w tym dniu. Przygotowania trwały już od piątku. Podczas lekcji w klasach 1-3 czytane były bajki „Goldilocks and the three bears”, Little Red Riding Hood”, „Three Little pigs”. Dzieci z klas 3-6 przygotowały plakaty z wybranego państwa europejskiego z pozdrowieniami w tym języku, które zostały rozwieszone na korytarzach szkoły. Przeprowadzone zostały również pogadanki na temat Święta Języków.

Celem Europejskiego Dnia Języków jest zachęcenie do poznawania kultury, obyczajowości innych państw oraz nauki języków obcych na każdym etapie szkolnym. Uczniowie z zaangażowaniem wykonywali plakaty i z uwagą słuchali czytanych bajek.

Organizatorami obchodów tego święta w naszej szkole byli nauczyciele: Karolina Mączyńska, Wioletta Muryjas i Piotr Niewadzisz. Było to jednak możliwe, dzięki ogromnej pracy i zaangażowaniu ze strony całego sztabu uczniów, którzy nie szczędzili starań w przygotowaniu obchodów. Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy zaangażowali się w tę wspaniałą imprezę.