2019-04-24

Imieniny: Urbana i Grzegorza

Elektrośmieci dla Kościoła w Potrzebie

by pa pa on Maj 22, 2013

W parafiach dekanatu szydłowieckiego, trwa w tych dniach zbiórka elektrośmieci. Parafianie składają w miejscach wyznaczonych przy kościołach, czy plebaniach – zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. W sobotę 18 maja taka zbiórka, trwała w Szydłowcu przy parafii św. Zygmunta.

Na parkingu przy ulicy Zakościelnej można było złożyć zużyte komputery, monitory, klawiatury, drukarki, klimatyzatory, telewizory, radia, magnetofony, magnetowidy, dekodery, telefony stacjonarne i komórkowe, pralki, lodówki, żelazka, odkurzacze, grzejniki, kuchenki, kable, baterie, akumulatory.  Sprzęt ten odebrał samochód Organizacji.

Zbiórkę elektrośmieci na terenie Polski organizuje papieska organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie (Kirche in Not . Dochód z odzyskanych surowców przeznaczony będzie na pomoc misjom katolickim.

Powstała w Belgii w 1947 roku międzynarodowa organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie, współfinansuje katolickie stacje radiowe i telewizyjne na całym świecie, głównie dla krajów, gdzie panuje lub panował system totalitarny. Stowarzyszenie pomaga uchodźcom z krajów dotkniętych wojną, przychodzi z pomocą również poszkodowanym po kataklizmach, odbudowuje zniszczone kościoły i budynki o charakterze duszpasterskim.

Polska przez blisko pół wieku otrzymała wiele wsparcia od Pomocy Kościołowi w Potrzebie, przede wszystkim w okresie komunizmu. Pomoc materialna była przekazywana głównie zakonom kontemplacyjnym; z funduszy organizacji wspierano seminaria duchowne jak również dalszą edukację księży, także za granicą.

Pieniądze ofiarodawców były też przekazywane na wydawnictwa katolickie oraz w mniejszym zakresie budowę i remonty kościołów (m.in. kościół Arka w Nowej Hucie, który stał się słynnym symbolem walki z komunizmem.).

Po kilkunastu latach od upadku komunizmu Polska dołączył do wielkiej międzynarodowej rodziny dobroczyńców i może teraz spłacić dług wdzięczności poprzez niesienie pomocy tym, którzy jej jeszcze bardziej potrzebują. Polska sekcja organizacji, dołączyła do 16 krajów, gdzie już istnieją biura Pomocy Kościołowi w Potrzebie.