2022-07-07

Imieniny: Emila i Cyryla

Egzotyczni wolontariusze w szydłowieckim KOP-ie.

by Marek Sokołowski on Luty 16, 2016

Pierwszy dzień w szkole po feriach zimowych zaskoczył odrobinę uczniów Zespołu Szkół im. KOP w Szydłowcu. Oprócz dobrze znanych nauczycieli na zajęciach języka angielskiego pojawiła się trójka młodych ludzi o nietypowym dla naszej części Europy kolorze skóry – goście z Indii, Kenii i Bangladeszu. Spędzą oni tydzień w naszym mieście realizując w szkole program Culture & Education w ramach wolontariatu Global Citizen. Program realizowany jest na całym świecie i ma na celu poprawę poziomu edukacji oraz szerzenie tolerancji oraz zrozumienia międzykulturowego.  

Nasza trójka wolontariuszy będzie prowadzić zajęcia językowe w różnych klasach przez kolejne 5 dni dzieląc się równocześnie kulturą swoich krajów. Pierwszego dnia pobytu w Szydłowcu zagraniczni studenci zadomowili się w internacie szkolnym, odbyły się wstępne prezentacje, spotkania, rozmowy i oczywiście wspólne zdjęcia. W pochmurne, ale ciepłe popołudnie zwiedzili nasze miasto doceniając jego urok, szczególnie w kontraście z ogromnymi miastami z których przyjechali tj. New Delhi, Nairobi, czy Vancouver (w Kanadzie, gdzie studiuje dziewczyna z Bangladeszu). Najważniejsze odczucia dotyczyły jednak ludzi na ulicach i w sklepach. W porównaniu z Warszawiakami zrobiliśmy wrażenie ludzi przyjaźnie uśmiechniętych. Super!

Wolontariusze przywieźli ze sobą entuzjazm, pozytywne nastawienie do wszystkich, otwartość, życzliwość, a także ciekawość świata. Jest to właściwie dla nich pierwsza wizyta w Polsce, pierwsze (po Warszawie) odwiedzane miasteczko i pierwsza szkoła, w której pracują z młodzieżą. Następnie udadzą się do Przysuchy, Piaseczna i kilku innych miast na Mazowszu. Życzymy owocnego, pełnego miłych wrażeń pobytu w Szydłowcu.

Organizatorem tych działań jest międzynarodowa organizacja studencka AIESEC działająca na 54 uczelniach wyższych w Polsce. Organizacja prowadzona jest przez studentów i dla studentów. Członkowie AIESEC wyjeżdżają na wolontariat i praktyki zagraniczne zdobywając doświadczenie w 124 krajach świata.

Tekst i zdjęcia: Joanna Plewa-Dziubek