2022-08-14

Imieniny: Albina i Nikodema

Dzień „Śniadanie daje moc” w Sobieskim

by Bartosz Kaluga on Listopad 15, 2016

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień! Dlatego powstał program „Śniadanie daje moc”.

Bohaterami programu są Tola i Maks- dwójka małych galaktycznych agentów poszukujących Wszystkojadów, podróżujących przez przestrzeń kosmiczną. Na Ziemi udaje im się złapać jednego. Podejmują trudną próbę nauczenia go 12 zasad zdrowego odżywiania, zanim pożre planetę i im ucieknie. Tola i Maks są kosmitami, ale by nie zwracać na siebie uwagi, przybrali formę dzieci. Wszystkojad skrywa też tajemnicę: tak naprawdę nie lubi pożerać wszystkiego (skały nie są zbyt smaczne i do tego stają na żołądku). Z radością zmieniłby dietę, gdyby wiedział jak. Zadaniem uczniów jest wspierać Tolę i Maksa w edukacji Wszystkojada dotyczącej właściwego żywienia.

W Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Szydłowcu do programu i jednocześnie ogólnopolskiego konkursu przystąpiły wszystkie klasy trzecie wraz z wychowawczyniami: panią Dorotą Kłosowską, Beatą Stopą, Martą Świercz, Iwoną Jasik, Anną Turek i Grażyną Szymkiewicz. W czasie zajęć edukacyjnych uczniowie zdobywali cenne informacje dotyczące 12 zasad zdrowego odżywiania. Realizowali 3 rodzaje misji śniadaniowych: klasową, domową i specjalną. Finał tych misji odbył się 8 listopada- w dniu, w którym już od sześciu lat obchodzony jest Dzień Śniadanie Daje Moc we wszystkich szkołach z całej Polski.

W tym roku śniadaniowe święto otrzymało hasło „Klasa to za mało”. Zgodnie z nim do szkoły zaprosiliśmy wielu gości. Swoją obecnością zaszczycili nas: pan Artur Ludew- Burmistrz Szydłowca, pani Dorota Nowak- Dyrektor Zespołu Edukacji i Finansów Oświaty w Szydłowcu, pani Anna Majstrak- Przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury, Zdrowia oraz Spraw Społecznych, pan Paweł Bloch – Radny Rady Miejskiej w Szydłowcu, pani Jadwiga Kopycka- Pełnomocnik do Spraw Społecznych i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi i oczywiście panie dyrektorki szkoły w osobach: pani Danuty Gnat, pani Grażyny Olesińskiej i pani Urszuli Bugaj.

Wspólne śniadanie, które zostało ufundowane ze środków gminy, było okazją nie tylko do podsumowania programu, ale także dało dzieciom szansę na dzielenie się z innymi, spróbowanie nowych smaków, przekonanie się, co lubią na śniadanie inne dzieci. Posiłek upłynął w bardzo miłej atmosferze, między innymi dzięki dużemu zaangażowaniu rodziców w przygotowanie naszego święta.

Po śniadaniu, uczniowie podzieleni na grupy, wykonali wielkoformatowy komiks ilustrujący 12 zasad zdrowego odżywiania, który został umieszczony na ścianie szkolnego korytarza.