2021-09-16

Imieniny: Wiktora i Małgorzaty

Dzień pamięci o żołnierzach niezłomnych

by Marek Sokołowski on Luty 28, 2014

1 marca będziemy po raz czwarty w Polsce obchodzić Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Z tej okazji Młodzież Wszechpolska organizuje o godz. 15 w Parku Niepodległości spotkanie patriotyczne, w czasie którego chce oddać cześć tym niezłomnym bohaterom walki o niepodległą Polskę.

Dobrym akcentem naszej pamięci i wdzięczności za ich wierność i niezłomność, byłoby wywieszenie na naszych domach biało-czerwonej flagi.  Żołnierzom walczącym z sowieckim okupantem po 1945 roku należy się szczególna pamięć oraz specjalne miejsce w naszej historii, gdyż nie złożyli oni broni i walczyli o wolną Polskę.

Miejskie obchody upamiętniające żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia odbędą się dopiero 3 marca. Początek o godzinie 11.30 w Parku Niepodległości w Szydłowcu.

Dzień pamięci o żołnierzach polskiego podziemia antykomunistycznego obchodzony jest 1 marca, bowiem w tym dniu w 1951 roku w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.