2021-04-14

Imieniny: Zofii i Jana

Dzielnicowi są wśród nas..

by pa pa on Lipiec 20, 2013

Święto Policji obchodzone jest od 1995 roku, w dniu 24 lipca. Po odzyskaniu Niepodległości, w tym dniu w 1919 roku,  powołano Policję Państwową II RP. Szydłowieccy policjanci z tej okazji swego Święta, będą mieli 26 lipca uroczystą zbiórkę. Święto to dobra okazja do podziękowania stróżom porządku, za ich codzienną służbę. Do łatwych i przyjemnych ona nie należy, choć może dawać także wiele satysfakcji. Poniżej przedstawiamy pracę dzielnicowego, policjanta, który często jest najbliżej ludzi i ich problemów.

Jak wygląda praca dzielnicowego? Jakie są jej wady, zalety, czy warto wiedzieć i znać swojego dzielnicowego? Z pewności tak, bo jak oni sami mówią kontakt z ludźmi to podstawa w ich pracy. Na te tematy z aspirantem Rafałem Berusem, z Komendy Powiatowej Policji w Szydłowcu, rozmawiała Agnieszka Gawor.

Praca dzielnicowego , jak to w bywa w każdym innym zawodzie, ma dni lepsze i gorsze. To praca w świąteczne dyżury, często w godzinach wieczornych i nocnych. W służbę wpisane są zarówno interwencje domowe, jak i udział w programie „Niebieska karta” przeciwdziałającym przemocy w rodzinie. Dzielnicowy pomaga rozwiązać konflikt z niesfornym sąsiadem, interweniuje, gdy w okolicy dzieje się coś złego.

Poniżej zapis krótkiej rozmowy z dzielnicowym R. Berusem, na temat jeg0 pracy.

Jak wygląda Pana dzień pracy?

Jak w każdej pracy, najpierw trzeba podpisać listę obecności. Kolejnym krokiem jest pobranie środków przymusu bezpośredniego, po którym następuje odprawa do służby. Poczta, wyjście służbowe w rejon, interwencje czy przyjmowanie interesantów to tylko część działań podejmowanych w ciągu służby.

Jakich interwencji jest najwięcej?

Najwięcej interwencji związanych jest z awanturami domowymi, w drugiej kolejności to zakłócanie porządku i ładu publicznego szczególnie w weekendy i w nocy.

Jaka była Pana najtrudniejsza interwencja?

Najtrudniejsze interwencje dla mnie to takie gdzie są ofiary śmiertelne bądź poszkodowani są w ciężkim stanie, najczęściej zdarza się to podczas wypadków komunikacyjnych

Jakie są największe problemy, z którymi borykają się dzielnicowi?

Najbardziej uciążliwym problemem jest brak współpracy z ludźmi. Często są świadkami różnych zdarzeń a nie informują nas o tym, wręcz unikają sytuacji, w których musieliby zeznawać po czyjejś stronie. Chciałbym, aby się to zmieniło, żeby obojętność ze strony ludzi zniknęła, na pewno, a wtedy dużo lepiej by się współpracowało w zakresie bezpieczeństwa obywateli. Temu celowi służą debaty społeczne dosyć często w ostatnim czasie organizowane. Mam nadzieję, że temu celowi może służyć także wywiad dla Portalu Szydłowieckiego.

Dziękuję za rozmowę

Dzielnicowi Wydziału Prewencji KPP w Szydłowcu, przyjmują interesantów w każdy dzień tygodnia w czasie pełnienia służby w KPP Szydłowiec.

Miasto i gmina Szydłowiec podzielone jest na trzy rejony – każdy obsługiwany przez innego dzielnicowego. Dodatkowo, czwarty, piąty, szósty i siódmy rejon stanowią Gminy: Chlewiska,  Mirów, Jastrząb oraz Orońsko.

Rejon nr I – miasto Szydłowiec.- sierż.szt. Rafał Witaszek

Rejon nr II – miasto Szydłowiec.- asp. Rafał Berus

Rejon nr III – miasto Szydłowiec.- asp. Tomasz Stopa

Rejon nr IV –gmina Chlewiska.- st. asp. Piotr Bednarczyk

Rejon nr V – gmina Mirów- sierż.szt. Andrzej  Styczeń

Rejon nr VI – gmina Orońsko- st.sierż. Przemysław Jakimiak

Rejon nr VII – gmina Jastrząb- asp. Remigiusz Basiak

Informacje o godzinach służb można uzyskać u dyżurnego KPP w Szydłowcu pod numerem telefonu 48-617-72-00.