2022-05-16

Imieniny: Laury i Adolfa

Działania „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego”

by Bartosz Kaluga on Styczeń 12, 2016

„Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego” – pod taką nazwą szydłowieccy policjanci prowadzić będą działania kontrolno-prewencyjne w dniu 14 stycznia 2015 roku. Szczególną uwagę funkcjonariusze zwrócą na bezpieczeństwo pieszych poruszających się po naszych drogach. Pod lupę trafiają zarówno niewłaściwe zachowania pieszych, jak również kierowców, których naruszenia godzą w bezpieczeństwo pieszych.

Celem działań jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa pieszych użytkowników dróg, podniesienie świadomości dotyczącej bezpiecznego poruszania się po drogach jak również przestrzeganie przepisów ruchu drogowego szczególnie przez pieszych i wobec pieszych.

Policjanci reagować będą na wykroczenia popełniane przez osoby piesze między innymi na: nagłe wejście na jezdnię bezpośrednio przed jadącymi pojazdami, przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym, poruszanie się niewłaściwą stroną drogi, wchodzenie na jezdnię zza autobusu lub innej przeszkody, przechodzenie, przebieganie przez jezdnię w miejscach mało widocznych. W rejonach szkół funkcjonariusze będą reagować na wszelkie wykroczenia popełniane przez młodzież szkolną. Pod lupę trafią również niewłaściwe zachowania kierowców wobec bezpieczeństwa pieszych tj. wyprzedzanie na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nimi, czy omijanie pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych w celu udzielenia im pierwszeństwa.

Pamiętajmy jednak, że najlepszą gwarancją naszego bezpieczeństwa jest zadbanie o nie samemu. Warto o tym pamiętać każdego dnia, szczególnie, kiedy na drogę wyruszamy jako piesi lub rowerzyści. Nawet najmniejszy element odblaskowy może uratować życie. Powyższe działania prowadzone są w ramach kampanii „B&N”, czyli B-jak bezpieczny N-jak niechroniony.

Apelujemy aby na nieoświetlonych drogach używać elementów odblaskowych, nawet w obszarach zabudowanych, a zwłaszcza tam  gdzie nie ma chodników, nawet jeśli nie jest to wymagane przepisami.

sierż. Marlena Skórkiewicz