2022-07-06

Imieniny: Doroty i Kajetana

Dworzec kolejowy szuka gospodarza

by Marek Sokołowski on Marzec 30, 2016

Powiatowa działka przy stacji PKP w Szydłowcu

Temat budynku byłego dworca PKP, budzi od dłuższego czasu zainteresowanie czytelników. Niszczejący, opuszczony obiekt, zaśmiecone otoczenie bez gospodarza, splendoru miastu Szydłowiec nie dodaje. Wręcz przeciwnie jest antyreklamą miasta i powiatu, którego Szydłowiec jest stolicą. Ostatnio jednak komunikat starosty Włodzimierza Górlickiego, wskazuje że władze powiatowe (właściciel działki dworcowej) dostrzegły problem.

Zanim zajmiemy się stacja PKP w Szydłowcu, dla porównania popatrzmy przez chwilę na kwestię innego dworca, „Dworca PKS” w Szydłowcu. To też był temat prasowy w przed kilkoma laty. Staraniem poprzednich władz miejskich, w obiekcie handlowym urządzono estetyczną poczekalnię z toaletami i pomieszczeniem gospodarczym. Tutaj porządku pilnują pracownice (albo stażystki z UM), jest czysto i ładnie. Dla wygody podróżnych, jeśli można pomarzyć, przydałby się jeszcze dostęp do Internetu, rozkładu jazdy, czy choćby telewizji albo radia.

Sytuacja „Dworca PKP” jest zgoła inna, tu mamy po prostu stan jak po wojnie, każda naprawa sytuacji zaczyna się jednak od opisania stanu rzeczywistego. Zarząd Powiatu monitowany choćby przez „Liczne zapytania i Enuncjacje prasowe”, w końcu zdał sobie chyba sprawę, że Powiat Szydłowiecki na czele którego stoi starosta Włodzimierz Gorlicki jest odpowiedzialny za stan „Działki nr 836/2, na której znajduje się utwardzona droga powiatowa z zatoką postojową oraz ruina budynku byłego dworca PKP.”

Pewien czas temu Powiat, jak wynika z komunikatu, zlecił opracowanie koncepcji a obecnie projektu technicznego budowy parkingu na 21 stanowisk. Koszt takich prac z monitoringiem i oświetleniem oraz remontem schodów, to szacunkowo około 60 -70 tysięcy złotych. Nawet jeśli dodamy do tego kontener dla obsługi, to wszystko można zrobić za powiedzmy 100 tysięcy złotych.

Jednak Powiat Szydłowiecki, aby te roboty wykonać dopiero zamierza złożyć wniosek do Lokalnej Grupy Działania „Razem na Piaskowcu”, by pozyskać pieniądze na ten cel. Wniosek Powiat Szydłowiecki złoży za ś wtedy, gdy będzie ogłoszony konkurs. Czyli póki co nie wiadomo kiedy?. Warto przy okazji dodać, że Powiat Szydłowiecki jest współzałożycielem tejże lokalnej grupy „Razem na Piaskowcu”. Przewodzi jej z kolei bodajże wójt Jastrzębia Andrzej Bracha.

Zagospodarowanie otoczenia byłego dworca to krok w dobrym kierunku, jednak póki co w planach Powiatu, nie mowy o żadnych pracach zabezpieczających popadający w ruinę budynek dworcowy. Tutaj Starosta i Zarząd Powiatu szukają wsparcia od organizacji społecznych, stowarzyszeń, instytucji, gmin oraz osób prywatnych, które zaprosili do składania propozycji zagospodarowanie ruiny budynku dworca. Co do gmin – to dworzec położony jest na terenie Gminy Szydłowiec, chyba trzeba uznać, że za pomocą komunikatu prasowego Powiat zwraca się do urzędujących na drogim końcu ul. Radomskiej władz Gminy, o przedłożenie koncepcji zagospodarowanie dworca. Jesteśmy ciekawi reakcji!

A może jednak te poszukiwania szeroko zaadresowane, zakończą się sukcesem i dworzec znajdzie wreszcie gospodarza. To byłoby zakończenie z happy endem.