2019-04-19

Imieniny: Bernarda i Bazylego

Dwie parafie, dwa kościoły

by Marek Sokołowski on Październik 27, 2013 · 2 komentarze

W ostatnią niedzielę października w Kościele katolickim obchodzona jest rocznica poświęcenia własnego kościoła. W Szydłowcu formalnie jest jedna świątynia,  fara św. Zygmunta i skupiona wokół niej parafia. Druga świątynia bowiem położona jest już w granicach Szydłówka. Część miasta przynależy do tej parafii, tak że można stwierdzić że w Szydłowcu są dwie parafie i praktycznie dwa kościoły, bo ten drugi pod wezwaniem Narodzenia NMP, stoi właściwie na granicy Szydłówka i Szydłowca.

Sercem miasta jest fara św. Zygmunta, kościół wyjątkowo wpisany w historię miasta. Nawę główną świątyni, prezbiterium z zachrystią i skarbczykiem wybudowano w latach 1493-1509. Budowę kaplicy południowej N.M.P zapoczątkował Jakub Szydłowiecki. Po jego śmierci dzieło budowy było kontynuowane przez Mikołaja Szydłowieckiego. Mikołaj był fundatorem północnej kaplicy św. Stanisława i chóru w zachodniej części nawy. Budowę zakończyło około 1525 roku, wystawienie ceglanych szczytów nawy głównej. Ponowna konsekracja kościoła miała miejsce 25 marca 1531 roku. Kruchta zachodnia z baniastym hełmem i północna stanowiąca raczej przedsionek do wejścia bocznego powstały w XVII wieku, kiedy to Szydłowiec był własnością Radziwiłłów.

Warto opisując dzieje świątyni odnotować taki mały symbol ciągłości pokoleń. Dzisiaj sakrament chrztu świętego został udzielony dwóm chłopcom: Jakubowi i Mikołajowi. Imiona przywołują szczególnie dziś pamięć fundatorów i dobrodziejów świątyni i miasta. Niech i ci chłopcy będą także inspiratorami szlachetnych dzieł i wpiszą się z chlubą w historię parafii. Od lat o czym warto wspomnieć prace restauratorskie w kościele prowadzone są przez obecnego proboszcza ks. kan. Adama Radzimrskiego.

Kościół w Szydłówku. Powstanie parafii w jakiejś mierze można wiązać z pokojową rewolucją Solidarności zapoczątkowaną w 1980 roku. To wtedy nieco zelżały komunistyczne represje i można było marzyć o budowie świątyni i powstaniu nowej parafii. Była ona bardzo potrzebna wobec powstania we wschodniej części miasta dużego osiedla. Trudu tego podjął się młody wówczas kapłan ks. Krzysztof Śliwak. W 1982 roku powstała kaplica tymczasowa. Poświęcił ją ks. Wojciech Staromłyński. Kilka lat później, 1 stycznia 1988 roku  biskup Edward Materski erygował w Szydłówku nową parafię, wydzieloną z parafii św. Zygmunta w Szydłowcu. Kościół według projektu architekta Józefa Bartosa i konstruktora Bogdana Cioka wybudowany został staraniem ks. K. Śliwaka, w latach 1987-1996. 20 października 1996 poświęcił go bp. E. Materski. Kościół jest budowlą jednonawową.

Rocznica poświęcenia własnego kościoła skłania do refleksji, że kościoły – budowle dedykowane Bogu, to nie tylko wyjątkowe budynki, gromadzące ślady przeszłości i dzieła sztuki, ale przede wszystkim miejsca spotkania z Bogiem, człowieka i wspólnoty. Skłania także do pytania o odpowiedzialność za jego kształt duchowy i materialny. W szydłowieckiej świątyni św. Zygmunta co tydzień spotyka się na modlitwie około 3 000 parafian, to głównie ci parafianie są duchowymi spadkobiercami pokoleń tych, którzy w tej świątyni odkrywali sens życia, doświadczali duchowej wolności i wznosili się ku odkryciu niebieskiej  ojczyzny.

Bez troski o tożsamość katolicką, o dziedzictwo wiary, o rodzinę grozi nam grozi nam trumf hedonizmu, który zalewa Europę. A który nie jest w stanie dać żadnego poczucia celowości życia. Rodzi bowiem trujące owoce, które są aż nadto widoczne, jednym z jej objawów jest wymieranie narodów Zachodu, w tym także Polski.