2021-04-17

Imieniny: Feliksa i Aleksandry

Duchowość czy materializm?

by Bartosz Kaluga on Maj 9, 2013

Pierwsza Komunia Święta to drugi po Chrzcie Świętym najważniejszy sakrament, który przyjmuje każdy chrześcijanin. Co jest najważniejsze w tym dniu? Jak dzieci przygotowywane są do Pierwszej Komunii Świętej? Jaka powinna być rola rodziców w przygotowaniu dzieci do tego ważnego dnia? Na te i inne kwestie udzielili odpowiedzi Siostra Magdalena i Ksiądz Krzysztof z parafii św. Zygmunta w Szydłowcu.

Co roku przed sezonem komunijnym w wielu rodzinach pojawia się problem dotyczący strojów do Pierwszej Komunii, prezentów i przygotowania wystawnej uroczystości po ceremonii kościelnej. Czy te spory w ogóle zmierzają we właściwym kierunku? Czy takie konflikty nie wywołują negatywnej aury wokół tak radosnego, duchowego i ważnego wydarzenia jakim jest Pierwsza Komunia Święta?

Wszystko to powinno być konsekwencją i stanowić jedynie dodatek to tego co w tym dniu dla dziecka i jego rodziców powinno być najistotniejsze – przyjęcie do serca i spotkanie z Panem Jezusem.

Laptopy, odtwarzacze mp3, konsole do gier, wystawne przyjęcia to obecnie wyznacznik „udanej” komunii. Ilustrowane Biblie, zegarki, złote kolczyki czy bombonierki odchodzą do lamusa. Wybór prezentu nie jest łatwy, jednak jeśli chcemy dorównać dzisiejszym standardom nie może być on tani. Mimo wszystko nie zapominajmy, że przy wyborze komunijnego podarunku najważniejszy powinien być zdrowy rozsądek i umiar.

W dobie dzisiejszej technologii można w różny sposób utrwalić ważne dla nas chwile. Dziś wielu rodziców korzysta z usług profesjonalnego fotografa i organizuje obfite przyjęcia z dużą ilością gości. Jednak spotykamy jeszcze osoby, którym w zupełności wystarczy własny aparat i skromna uroczystość. Musimy więc dokonać wyboru między fachową sesją zdjęciową i wystawnym przyjęciem a skromną fotografią i poczęstunkiem w gronie najbliższej rodziny.

Rolą Kościoła jest pomoc w przygotowaniu dzieci oraz rodziców do przeżycia Pierwszej Komunii Świętej. Jednak sami rodzicie powinni wiedzieć jak prawidłowo przygotować swoje pociechy na pierwsze przyjęcie Eucharystii. Rok w którym dziecko przyjmie Pierwszą Komunie Święto jest dla niego niezmiernie ważny i szczególny. Staram się uświadamiać rodziców, że to bardzo ważny czas w życiu ich dziecka, jeden z najważniejszych momentów. W tym wieku dzieci są chętne do wszystkiego co dobre, nie wstydzą się swojej wiary, angażują się i cieszą tą wiarą. Jest to najlepszy czas dla nauki wiary. Kościół stwierdza, że dzieci w tym wieku są już świadome tego co dzieje się w czasie Pierwszej Komunii Świętej. Wiedzą, że w postaci chleba przyjmują do swojego serca Pana Jezusa – powiedział ks. Krzysztof.

Kościół przygotowuje dzieci do przyjęcia Eucharystii poprzez katechezę. Jednak nic i nikt nie zastąpi rodziców i ich roli w tym przygotowaniu. Bardzo często jest tak, że ten niezwykle ważny czas to także „powtórka dla rodziców” z tego co oni sami kiedyś przeżywali. Mogą wówczas odnowić w pamięci obraz swojej własnej komunii. Dziecko już przed Pierwszą Komunią Świętą powinno świadomie uczestniczyć w życiu Kościoła, poprzez udział we Mszach Świętych. Ważne jest aby dziecko odczuwało potrzebę przyjęcia Eucharystii. W tym przypadku bardzo ważną rolę mają do spełnienia właśnie rodzice i to od nich zależy czy w życiu ich dziecko obecny będzie Kościół – dodał ks. Krzysztof.

Należy uświadamiać dzieci, że przyjmują Pana Jezusa pod postacią chleba i że to jest pierwszy i najważniejszy prezent jaki otrzymają w tym dniu. Wszystko inne stanowi jedynie dodatek do tego najcenniejszego daru jaki otrzymały w od Pana Jezusa. Staram się uświadamiać rodziców, że ważne jest aby trzymały swoje pociechy z daleka od spraw materialnych, które także są ważne podczas Pierwszej Komunii Świętej ale nie mogą przesłonić tego co w tym dniu jest najcenniejsze.Uroczystość z gośćmi i prezentami jest konsekwencją tego ważnego wydarzenia jakim jest przyjęcie do serca Pana Jezusa. Należy pamiętać, że to właśnie Pan Jezus jest najważniejszy w tym dniu – zakończył ks. Krzysztof.

Już 12 maja w samo południe 80 dzieci z parafii św. Zygmunta przystąpi do Pierwszej Komunii Świętej. Przygotowanie dzieci do przyjęcia Eucharystii odbywa się w czasie kilku prób, podczas których dzieci oglądały Kościół, poznawały postaci świętych ale przede wszystkim uświadamiały sobie co jest najważniejsze tego dnia, a mianowicie przyjęcie i spotkanie się z Panem Jezusem w Komunii Świętej. Przedstawiam dzieciom między innymi postać świętej Marii Magdaleny, która była grzesznicą i świętego Piotra, który zaparł się Pana Jezusa. Ponadto staram się ukazać i przybliżyć Mszę Świętą i świadome uczestniczenie w niej. Tłumaczę dzieciom co mają robić i jak się zachowywać podczas Mszy Świętej nie tylko tej pierwszokomunijnej ale każdej niedzielnej, w której powinny brać udział – powiedziała Siostra Magdalena, która przygotowuje dzieci do Pierwszej Komunii Świętej.

Zdobywanie, pogłębianie i życie wiarą zaczyna się już od wczesnego dzieciństwa. To rodzice uczą pacierza i podstawowych prawd wiary. Moją rolą jest pogłębianie tej wiary i ukazywanie życia Pana Jezusa oraz tego co czynił. Każde dziecko powinno wiedzieć, że Jezus darzy je wielką miłością. Staram się uświadomić dzieciom, że największe miłosierdzie ukazał nam Jezus umierając na krzyżu. Człowiek jest istotą niedoskonałą, dopiero z wiekiem dąży do większej przyjaźni z Bogiem, która rozpoczyna się na Chrzcie Świętym. Pierwsza Komunia Święta jest pogłębieniem więzi z Bogiem, to właśnie staram się przekazać dzieciom – dodała Siostra Magdalena.

Ogromnym przeżyciem dla dzieci jest także Sakrament Pokuty. Jest on dla nich wielką niewiadomą. Chcę im uzmysłowić, że każdy kapłan zastępuje na ziemi Jezusa miłosiernego, który przebacza. Należy ukazywać miłosierdzie, przebaczanie i ogromną miłość, którą Jezus obdarza każdego człowieka – zakończyła Siostra Magdalena.

Uroczystości z okazji Pierwszej Komunii Świętej mają różny charakter w różnych rodzinach. Wszystko zależy od upodobań, tradycji i wartości, którymi w życiu kierują się rodzicie a tym samym także dzieci. Sprawy materialne są ważne podczas Pierwszej Komunii Świętej ale to głównie od rodziców zależy czy będą one konsekwencją i dodatkiem tego niezmiernie istotnego i duchowego wydarzenia w życiu ich dziecka czy staną się najważniejszym jego aspektem.

J. Krogulec