2022-05-19

Imieniny: Bogny i Florentyny

Drugi Orszak Trzech Króli ruszy za niecały miesiąc

by Marek Sokołowski on Grudzień 8, 2015

Trzej Królowie. Orszak 2015

Z wielkim rozmachem trwają przygotowania II w naszym mieście Orszaku Trzech Króli, który przejdzie ulicami Szydłowca  6 stycznia nowego 2016 roku.  Orszak to duże przedsięwzięcie, w którego przygotowaniu dzięki pełnej zapału postawie księdza Andrzeja Kani, bierze już setki osób.

Ksiądz Andrzej ostatnio na antenie Radia Szydłowiec powiedział „Chcemy, aby ten po raz drugi organizowany Orszak był jeszcze barwniejszy. Pracuje nad tym obecnie 5 pracowni krawieckich, w których z ponad 300 metrów materiału szyte są stroje dla ponad setki dzieci. Z kolei w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego zatroszczyli się  o drewniane miecze i tarcze. Dzieci i młodzież, ale także dorośli mogą wziąć udział w licznych konkursach, związanych z Orszakiem Trzech Króli np. plastycznym, fotograficznym czy na szopkę bożonarodzeniową.”.

Orszak Trzech Króli to bezpośrednie nawiązanie do tradycji jasełek ulicznych. Przypomina o bogatej polskiej tradycji i zachęca do radosnego świętowania Bożego Narodzenia.

Inicjatywa zorganizowanie Orszaku, narodziła się w Polsce, w szkole „Żagle” prowadzonej przez Stowarzyszenie „Sternik”. Po raz pierwszy w przestrzeni miejskiej świętowano Orszak w 2009 roku. W 2015 przeszedł już ulicami 300 miejscowości w 7 krajach, na czterech kontynentach.

Uczestnicy Orszaku opowiadają wciąż tą samą historie, która wydarzyła się ponad 2000 lat temu w Ziemi Świętej, zapraszając wszystkich aby w Dniu Święta Objawienie Pańskiego, podążyli w radosnym pochodzie złożyć pokłon Jezusowi Chrystusowi. Orszak prowadzą symbolizujący trzy kontynenty Trzej Królowie. Towarzyszy im wielobarwna świta.

Głównym organizatorem przedsięwzięcia mającego także promować wartości prorodzinnej i wspólnotowe est Fundacja „Orszak Trzech Króli”, powstała w 2010 roku w Warszawie. Na naszym terenie organizacje wspiera szereg osób, a duszą całego przedsięwzięcia, co warto jeszcze raz podkreślić  jest niezmordowany ks. Andrzej Kania.

Portal Szydłowiecki patronuje medialnie temu przedsięwzięciu, które mamy nadzieję wejdzie już na stałe do szydłowieckiego krajobrazu obchodów Świąt Objawienia Pańskiego.

Tekst i zdjęcie Marek Sokołowski