2021-04-12

Imieniny: Roberta i Serwacego

Dożynki Gminne 2013 w Mirowie

by Bartosz Kaluga on Wrzesień 19, 2013

Mirów to kolejna gmina Powiatu Szydłowieckiego, która pokłoniła się w stronę rolników i podziękowała im za ich pracę oraz zebrane plony. 15 września mirowskie dożynki obfitowały w atrakcje. Nie zabrakło występów, wystaw z regionalnym rękodziełem, wesołego miasteczka, bazy gastronomicznej oraz niespodzianek kulinarnych dla uczestników imprezy.

Dożynki rozpoczęły się uroczystą Msza Świętą odprawiona w Kościele parafialnym w Mirowie. Podczas dożynkowej mszy ksiądz proboszcz poświęcił przyniesione przez miejscowych rolników wieńce żniwne. W czasie kazania kapłan podkreślił, że wspólnota jest najważniejszym doświadczeniem człowieka. Wspólnota to ludzie, którzy żyją wokół siebie i dzielą ze sobą problemy i radości dnia codziennego, to ludzie, którzy potrafią się poświęcać dla innych. Tacy właśnie są rolnicy, którzy mimo maszyn – które usprawniają ich prace – nadal całkowicie poświęcają się, aby mógł powstać chleb i aby za każdym razem chleb ten smakował tak samo. Apelował, by wszyscy modlili się o to, abyśmy mieli otwarte serca i umieli dzielić się chlebem z każdym człowiekiem. Jednocześnie jak podkreślił kapłan musimy sobie uświadomić ile ten chleb niesie za sobą pracy.

Po zakończonej mszy świętej dożynkowy korowód udał się na plac przy Urzędzie Gminy gdzie odbyły się dalsze uroczystości. Tam nastąpiło tradycyjne dzielenie chlebem wypieczonym z tegorocznych planów, wystąpienia zaproszonych gości, prezentacja wieńców dożynkowych oraz ogłoszenie konkursów.

Pełniący obowiązki wójta Albert Bobrowski w czasie swojego przemówienia powitał przybyłych gości, uczestników mirowskich dożynek oraz podziękował wszystkim tym, którzy przyczynili się organizacji imprezy. A. Bobrowski podkreślił, że wszystkie plony, które udało się zebrać powinny radować nasze serca. Zauważył także, że niestety nie zawsze praca tych, którzy uprawiają role jest doceniana. Wyraził podziękowania dla tych mieszkańców gminy, którzy zajmują się pracą na roli, tych u których można wypić kubek ciepłego, świeżego mleka, zjeść kromkę świeżo wypieczonego chleba i tych którzy poczęstują świeżym warzywem i owocem. Pełniący obowiązki wójta przytoczył także słowa błogosławionego Jana Pawła II: „Oddaje hołd spracowanym rękom rolnika, tym rękom które z trudnej, ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i chronić”.
Wszyscy uczestnicy mirowskich dożynek mieli okazję obejrzeć występy zespołów regionalnych, prezentację twórczości dziecięcej, koncert zespołu Echo, Dance Project oraz gwiazdy wieczoru Verdis.

Starostami tegorocznych dożynek byli Elżbieta Czarnota i Grzegorz Jelonek. Elżbieta Czarnota mieszka w Mirowie Starym ma męża i trójkę dzieci. Wraz z tatą prowadzi gospodarstwo rolne, zajmuje się produkcja roślinną głównie zboża jare oraz ozime. Marzy o założeniu własnego gospodarstwa agroturystycznego. Grzegorz Jelonek pochodzi z Rogowa gdzie wspólnie z żoną Danutą prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 10 ha. Zajmuje się hodowlą bydła i trzody chlewnej.

Poniżej przedstawiamy obszerną galerię z mirowskich dożynek.

/J. Krogulec/