2022-09-30

Imieniny: Urbana i Augusta

Doradcy doradcy Burmistrza. Trzy nowe stanowiska w Urzędzie Miasta

by Bartosz Kaluga on Kwiecień 1, 2015

Jak się dzisiaj dowiedzieliśmy, doradca Burmistrza Ludwa, Michał Kwiatek, postanowił wesprzeć swoje wsparcie dla Burmistrza powołaniem… własnego zespołu „doradców dla doradcy Burmistrza”. Wszystko celem dobra ogólnego gminy i jej mieszkańców.

Przypominamy dla niewtajemniczonych, że Pan Michał Kwiatek, lider akcji „Skuwamy szydłowiecki beton polityczny w Szydłowcu” chciał zwrócić uwagę na problemy w funkcjonowaniu Powiatu Szydłowieckiego, Urzędu Pracy, radnych powiatowych – generalnie różnorodnych przejawów ‘patologii’ politycznych w Gminie Szydłowiec.  Akcja z wykorzystaniem mediów społecznościowych miała wymiar społeczny i nie była nastawiona na materialne korzyści jej inicjatora.

W Internecie jednak ponownie zawrzało, gdy inicjator akcji przyjął stanowisko doradcy Burmistrza. Dla wielu był to policzek w twarz, sprzeniewierzenie się ideałom których Pan Kwiatek był orędownikiem – jak wydanie płyty disco polo przez lidera zespołu rockowego, który trafnie analizował problemy społeczno-polityczne, a poszedł na komercję. Z informacji które otrzymaliśmy z anonimowych źródeł z ratusza miejskiego, Michał Kwiatek powołując swoich nowych doradców miał na uwadze powrót do swoich korzeni z czasów swojej betonowej akcji (podczas I tury wyborów) i czynnie działać na rzecz dobra Gminy Szydłowiec.

Mając na uwadze działania Burmistrza Ludwa w postaci różnych gremiów doradczych, Pan Kwiatek postanowił nie być gorszy i powołał 3 doradców w kluczowych sektorach dla Gminy Szydłowiec. Zapytaliśmy anonimowych urzędników z urzędu miasta kim są mianowane osoby i o uzasadnienie podjętych decyzji. Czemu ma służyć poszerzenie grona doradców o doradców doradcy? Na podstawie kilku anonimowych wypowiedzi złączyliśmy fakty w następujący, całościowy wywód:

Geneza nominacji

Pan Michał Kwiatek uzasadniając przyjęcie funkcji doradcy tak pisał na swoim profilu: (…) rozmawialiśmy (z Arturem Ludwem) na temat problemów gminy: zadłużenia, problemów z infrastrukturą, zwłaszcza na wsiach, zaniedbaniu spraw młodzieży czy braku inwestorów), wymieniliśmy się poglądami na te problemy, a także pomysłami, jak te problemy można rozwiązać”

W lokalnych portalach i na kanałach social media pojawiały się jednak komentarze o braku kompetencji Pana Kwiatka dla powierzonej funkcji. Dlatego zdaniem naszych anonimowych rozmówców postanowił uciąć wszelkie spekulacje i powołał niniejsze grono doradców, które swoim doświadczeniem pozwoli bardziej merytorycznie doradzać doradcy burmistrza w kluczowych kwestiach rozwoju gminy:

  • Doradca doradcy burmistrza odnośnie problemów infrastrukturalnych i ogólnorozwojowych

pracus_smerfySmerf pracuś. Podobno najdłużej rozważana nominacja przez Pana Kwiatka. Za ostatecznym wyborem przemówił jednak fakt, jak smerf pracuś doskonale dyrygował wszystkimi pracami w wiosce smerfów. Uwielbia robić wynalazki, które nie do końca zawsze się udają… na ale przecież jest przyzwolenie wyborcze dla rządzących po wygranych wyborach. Co za tym idzie, pieniądze podatników, a więc komfort pracy nad tworzeniem nowych rzeczy i pomysłów, które mają pomóc innym w rozwoju, ale nie muszą… Ważne żeby coś robić – urząd miasta ma fan page na Facebooku, więc tym kanałem informacyjnym należy jak najwięcej informować, że coś się ‘dzieje’… Zasadność powołania tego doradcy zapewne poznamy podczas doradzania doradcy burmistrza, w doradzaniu burmistrzowi podczas rozmów z wykonawcami drogi ekspresowej. Dowiedzieliśmy się również, że podobno pojawił się pierwszy konflikt na linii burmistrz – smerf pracuś, po tym jak zlikwidowano osiedle bliskich krewnych „niebieskich” smerfów – straż miejską w Gminie Szydłowiec.

jonny rada

  • Doradca doradcy burmistrza ds. zaniedbania spraw młodzieży i młodych osób wkraczających na rynek pracy

john 1Johhny Bravo. Jak nas poinformowała anonimowa osoba ze frakcji „gołębi” w ratuszu miejskim, powołując osobę na stanowisko doradcy ds. zaniedbania spraw młodzieży, Pan Kwiatek chciał powołać osobę… młodą. Ponadto Johny mimo wieku dwudziestu kilku lat, mieszka wraz ze swoją matką. W Polsce możemy odnotować podobny trend, że duża część młodych osób po studiach, lub pracujących, mieszka ze swoimi rodzicami. Pan Kwiatek wraz z Burmistrzem Ludwem upatruje w tej tendencji możliwość dogonienia standardów europejskich w takich krajach jak Włochy, Hiszpania czy Grecja. Johnny pozytywnie podchodzi do życia mimo tego, że nie ma pracy, aktywnie korzysta z życia. Zatem zadaniem doradcy doradcy burmistrza ds. zaniedbania spraw młodzieży i młodych osób, będzie doradzanie Panu Kwiatkowi, jak doradzać Burmistrzowi, aby nie tworząc inicjatyw pro przedsiębiorczych i warunków pracy dla osób wkraczających na rynek pracy, zapewnić młodzieży podobną radość z życia i warunki przybliżone dla młodzieży w takich krajach zachodnich jak kraje Europy Południowej – gdzie jest jeszcze większa stopa bezrobocia pośród młodych niż w Polsce.

buka 2 dopasowany

  • Doradca doradcy burmistrza ds. inwestycji/przedsiębiorczości na terenie gminy

buka 1Buka z doliny Muminków. Z kuluarowych rozmów dowiedzieliśmy się, że na ostateczny wybór Buki miała podobno frakcja konserwatywnych ‘jastrzębi’ z (białego) ratusza miejskiego. Nominacja ta może budzić również wiele kontrowersji, bowiem Buka wzbudza powszechny strach, chociaż nie wiadomo czy jest groźna, czy może tylko samotna i nieszczęśliwa. Decydując się na te nominacje zaważył jednak pragmatyzm Pana Kwiatka pod kątem nowo powołanej, społecznej rady gospodarczej. Pojawiają się w mediach lokalnych zarzuty, że taka rada nic innowacyjnego oraz przedsiębiorczego nie wprowadzi do gminy – to te same twarze. Dlatego bardzo ważna rola doradcza będzie spoczywać  właśnie na powołanym doradcy ds. inwestycji i przedsiębiorczości. Pamiętajmy, że Buka pojawiając się w jakimś miejscu, przynosi chłód i zamraża ziemię, na której dłuższy czas stoi. W miejscu, gdzie przebywa dłużej niż godzinę, nic już nie wyrośnie. Dlatego Pan Kwiatek planuje wykorzystać te niezwykłe zdolności dla dobra „cennego czasu” Burmistrza Ludwa, społecznej rady gospodarczej i gminy. Chodzi o przesiew najsłabszych pomysłów rozwojowych. Tym samym z dniem dzisiejszym Buka będzie głównym negocjatorem odnośnie nowych pro przedsiębiorczych inicjatyw w regionie, które będą spływać do Urzędu Miasta i społecznej rady gospodarczej. Każdej osobie doradca Buka, poświęci przynajmniej pełną godzinę zegarową na omówienie swojego pomysłu. Możliwa oczywiście będzie też wizyta doradcy na terenie planowanej inicjatywy/inwestycji. Dopiero w następnym etapie będzie możliwość omówienia inicjatyw bezpośrednio z Burmistrzem lub radą społeczno-gospodarczą.

lud4

P.S.

Jak dowiedzieliśmy się od naszych anonimowych rozmówców, ponadto wspólnymi siłami powiatowo-gminnymi udało się odnaleźć w słynnej – ale, zapomnianej już – celi Trynkiewicza, plan na spadek bezrobocia w naszym regionie. Zagubiony plan rozwoju i zmniejszenia bezrobocia w Gminie Szydłowiec i Powiecie Szydłowieckim ma być wdrażany przy pomocy nowo powołanego gremium i przy pomocy kolejnego doradcy. Podobno Urząd Miasta będzie otwarty na kandydatury spływające od mieszkańców, chociaż już teraz w głównej kandydaturze upatruje się Wallego (którego czasami równie ciężko było odnaleźć jak w latach poprzednich plan naszych lokalnych rajców na zmniejszenie bezrobocia w regionie…) Czy teraz jesteśmy na dobrej drodze ku rozwojowi gmin i powiatu? Czy liczne gremia doradcze będą naprawdę w stanie coś zmienić?

Zdjęcia zaczerpnięte ze strony gminy szydłowiec
Artykuł związany jest z dniem 1 kwietnia, prima aprillis. Jest to próba spojrzenia z przymrużeniem oka na działania w gminie Szydłowiec po wyborach samorządowych i komentarze internautów. Mam nadzieję, że Pan Michał Kwiatek potraktuje z dystansem odniesienia do jego osoby, tym bardziej, że aluzje artykułu mają wątek bardziej ogólny, niż ukierunkowany bezpośrednio do jego osoby.