2019-05-26

Imieniny: Marii i Władysława

Dominik Kulik srebrnym szachowym medalistą

by Marek Sokołowski on Kwiecień 1, 2014

W Paradyżu 23 marca odbyły się III Szachowe Otwarte Mistrzostwa Gminy Paradyż. Wystartowała w nich imponująca liczba 94 uczestników z powiatu opoczyńskiego oraz innych rejonów kraju.   W zawodach tych wzięła udział 4-osobowa drużyna szachistów „Wieży Szydłowiec” w składzie : Marian Frąk prezes „Wieży” (II kat. szachowa), oraz juniorzy  Cezary Żak- mistrz juniorów powiatu szydłowieckiego ( III kat. szachowa), Oskar Żak- mistrz juniorów Sadku, gm. Szydłowiec ( III kat. szachowa) i   Dominik Kulik- mistrz powiatu szydłowieckiego do lat 10 (IV kat. szachowa).

Znakomicie w tych zawodach spisał się nasz najmłodszy zawodnik 8-letni Dominik Kulik, który w kategorii do lat 10 zdobył wicemistrzostwo Paradyża.

O zaciętości w rywalizacji najmłodszych świadczy fakt że zawodnicy zajmujący miejsca 2-6 uzyskali po 4 pkt.  (z 9).  Dominik Kulik miał najlepszą z nich punktacje pomocniczą i to jemu przypadło w udziale II miejsce i srebrny medal . Gratulujemy!. Na uwagę zasługuje także wynik 6-letniej Kingi Matuszewskiej, która zajęła III miejsce w tej kategorii, w tak silnej stawce.

Oto trojka zwycięzców turnieju w kategorii do lat 10:

I. Mateusz Kałuziński – 4,5 pkt.

2. Dominik Kulik („Wieża Szydłowiec”)- 4 pkt.

3. Kinga Matuszewska – 4 pkt.

W kategorii tej sklasyfikowano 17 zawodników, którzy grali w jednym silnym turnieju z udziałem zawodników o dużo wyższym rankingu.

Dobrze spisali się w turnieju nasi obaj gimnazjaliści:  Oskar Żak zajął 7 miejsce w kategorii gimnazjalistów ( 5 pkt.), natomiast Cezary Żak –  9 miejsce w tej kategorii (też 5 pkt.), ale był on autorem sensacyjnego zwycięstwa w partii z mistrzyniom FIDE (Międzynarodowej Federacji Szachowej) – Teresą Dębowską !!!

Marian Frąk odniósł 5 zwycięstw i uzyskane 5 pkt. dało mu miejsce w pierwszej połowie tabeli turnieju.  Najlepszym naszym zawodnikiem w turnieju w ogólnej klasyfikacji był junior Oskar Żak, co dobrze świadczy o jego umiejętnościach.

32. Oskar Żak – 5 pkt.   38. Cezary Żak – 5 pkt.  40. Marian Frąk – 5 pkt.  52. Dominik Kulik – 4 pkt.   Klasyfikowano łącznie 94 zawodników!

Z dziennikarskiego obowiązku należy podać, że w turnieju zwyciężył Ireneusz Koper z Kielc (kat. I+) – 7,5 pkt. przed Piotrem Kukielem z Moszczenicy (kat. k)- 7,5 pkt. i Tadeuszem Pawlikowskim z Piotrkowa Tryb. (III kat.) – 7 pkt.

Trenerem Dominika Kulika od roku jest Marian Frąk a jego rozwój szachowy wspiera dziadek Tadeusz Kulik, który był kierownikiem szydłowieckiej drużyny w Paradyżu.

Informację przekazał Michał Kojara, kronikarz i fotograf „Wieży” Szydłowiec.

opr. msk