2022-10-05

Imieniny: Feliksa i Leonarda

Dobry – zły kredyt konsolidacyjny

by Bartosz Kaluga on Sierpień 24, 2015

Można dużo dyskutować na temat tego, czy kredyty są wartościowymi produktami, czy tylko szkodzą. Finansiści i bankowcy krytykują chwilówki mówiąc, że to oszustwo, ale, czy kredyt w banku również nie jest pewnego rodzaju oszustwem? Dlaczego banki tak chętnie udzielają pożyczek? Tworzą nowe produkty kredytowe i namawiają do połączenia wszystkich zobowiązań i spłacać to w tym, a nie innym banku.

Kredyt na zawołanie

Produkty kredytowe są upowszechniane wśród społeczeństwa. Dotyczy to nie tylko Polski, ale całej Europy. Ludzie biorą kredyty na wielka skalę. W większości przypadków nawet sobie nie zdajemy z tego sprawy. Jeśli na coś nas nie stać, kupujemy to na raty, przy abonamencie telefonicznym kupujemy nowy telefon, za który płatność zawierana jest w comiesięcznej fakturze za abonament. Można do tego dodać jeszcze kredyty, które nam się przydają. Przy kumulacji wszystkiego okazuje się, że nasze zobowiązania znacznie urosły. W takich momentach zazwyczaj otrzymujemy niesamowicie atrakcyjną ofertę kredytu konsolidacyjnego z banku.

Przypadek, czy los?

Po telefonie konsultanta pojawia się myśl: „Czy tak miało być? Potrzebuję pieniędzy, aby spłacić wszystkie zobowiązania, a tu jak na zawołanie otrzymuję tak atrakcyjną ofertę.” Oczywiście entuzjaści teorii przeznaczenia wierzą, że los tak chciał. Warto jednak się nad tym zastanowić. Najprawdziwszą teorią jest to, że na świecie nie ma nic za darmo. Dlaczego więc bank tak bardzo chce pomóc nam w spłacie naszych zobowiązań? Kredyt konsolidacyjny może pomóc nam przy spłacie naszych zobowiązań, ale dzięki temu bank również wiele zyskuje. Dlatego, dzięki badaniom rynku, finansiści selekcjonują grupę konsumentów, która byłaby skłonna wziąć kolejny kredyt na spłatę pozostałych.

Zysk dla banku

Bank, podobnie, jak każda inna firma, chce zarobić na swoim produkcie. Kredyt konsolidacyjny jest takim produktem niemal każdego banku, w związku z tym powinien przynieść zysk. Z punktu widzenia klienta może się wydać, że to produkt, który ma na celu wykupienie zadłużenia i udzielenie kredytu klientowi na jego spłatę. Nie jest to jednak jedyny cel. Dzięki temu, że przenosimy swoje zobowiązania do innego banku lub chcemy je skumulować w banku, którego klientem jesteśmy, to bank bardzo dużo zyskuje. Im więcej produktów sprzeda, tym większą prowizję otrzymuje, a co za tym idzie leszą pozycję na rynku. My, jako klient otrzymamy jeden kredyt zamiast kilku z jedną comiesięczna ratą, niższym oprocentowaniem i wydłużonym okresem spłaty. Dla banku to jednak wydłużony okres zysku. Bardzo często po kumulacji rat kredytu może się okazać, że przy spłacie, drugie tyle wyniosły same odsetki.

Dobry, czy zły?

Nie można jednoznacznie stwierdzić, że każdy kredyt jest złym produktem. Kredyt konsolidacyjny może okazać się bardzo pomocnym przy spłacie kilku zobowiązań, ale pamiętać przy tym trzeba, że to nadal kredyt.