2022-07-07

Imieniny: Emila i Cyryla

Dobra muzyka, w dobrym wydaniu. W sobotę rocznicowy Zjazd Poplamionych

by Marek Sokołowski on Listopad 18, 2015

Szydłowieckie Centrum Kultury – Zamek zaprasza w sobotę 21 listopada o godz. 19.00 do sali kameralnej na I Zjazd Poplamionych, czyli tych, którzy na PLAMIE grali, śpiewali i na PLAMIE bywali.

PLAMA to impreza muzyczno-kabaretowa, która w latach 1990 – 2000 była bardzo popularna w Szydłowcu. Raz do roku  w listopadzie spotykali się miłośnicy piosenki turystycznej, poezji śpiewanej oraz dobrego humoru.

Zaczęło się wszystko w 1990 r. gdy z inicjatywy Roberta Jędrzejczyka w  szydłowieckim zamku odbył się koncert z udziałem wszystkich działających wtedy jeszcze w  SzOK-u zespołów muzycznych działających w Klubie Piosenki prowadzonym przez Cezarego Słonia. Tak do końca nie wiadomo było jak to wypadnie dlatego też wychodząc z założenia że najwyżej wyjdzie wielka plama taką właśnie nazwę nadano  imprezie.  Następna Plama miała już swój tytuł i temat przewodni czyli „Prześpij się sam” a wszyscy wykonawcy występowali w strojach nocnych / piżamy, szlafroki, koszule nocne / . Ta edycja plamowego śpiewania zgromadziła tyle publiczności że ciężko się było wszystkim pomieścić w Sali kameralnej, dlatego też w kolejnym roku Plama została przeniesiona do działającego w tym okresie Kina „Górnik” i tam odbyły się : PLAMA’ 92 czyli „Robotników Nocnej Zmiany”, PLAMA’93 czyli „Lata 60-te i 70-te”, „PLAMA’94 czyli „Upiorny Jubileusz”, PLAMA’95 czyli „Chcecie wierzcie lub nie wierzcie mikołaje są na świecie”. Podczas tej ostatniej po raz pierwszy odbył się konkurs w którym GRAND PRIX przyznawała publiczność poprzez głosowanie.  I po raz kolejny okazało się że trzeba imprezę przenieść do większej Sali. I tak PLAMA’96 czyli „Chińsko – japońska” odbyła się w Sali widowiskowej obecnego Zespołu Szkól im. KOP.  Grand PriX PLAMY’96 zdobyła szydłowiecka formacja „Chiński kwas” natomiast I nagrodę zdaniem pracującego podczas tej edycji Jury w składzie : Robert Kasprzycki, Maciej Kapturski i Tomasz Tyczyński otrzymała nieznana jeszcze wtedy Dominika Kurdziel. Gośćmi specjalnymi imprezy byli : ROBERT KASPRZYCKI z zespołem oraz GRZEGORZ HALAMA „OKLASKY”.

 Kolejne trzy edycje:  ” PLAMA’97 czyli „ Gangsterska – Chicago lata 30 –te „, , PLAMA’ 98 (afrykańska) czyli „Co się wydarzyło 13-tego w piątek w Północnym Kongo”, PLAMA’99 czyli „Bajkowa”, gościły wykonawców z całej Polski oraz gwiazdy: Kabaret „CIACH” z Zielonej Góry, Formację CHATLET  z Krakowa, Kabaret „DNO”,, sławną  już Dominikę Kurdziel z zespołem oraz legendarny zespół „STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO”.

Ostatnia PLAMA odbyła się we wrześniu 2000 roku. Na dziedzińcu zamkowym w ciągu dwóch dni wystąpili : Kabaret „MUMIO” Teatru EPTY-a z Katowic, Łada Gropienko z krakowskiego kabaretu „LOCH CAMELOT”, laureatka Plamy’99 Beata Osytek oraz Kabaret „HiFi” w składzie: Grzegorz Halama, Agnieszka Kurowicka oraz Dariusz Kamys.

W tym roku mija 25 lat od pierwszej i 15 lat od ostatniej Plamy, wydaje się nam że to doskonały pretekst do tego aby się spotkać, razem pośpiewać i powspominać. Razem z uczestnikami większości Plam udało nam się przygotować muzyczne spotkanie podczas, którego zabrzmią znane i lubiane tak zwane piosenki z tekstem – „Majster Bieda”, „Bez słów”, „Jesienna zaduma” i wiele innych.

Zapraszamy na ten muzyczny „powrót do przeszłości” tych, którzy na Plamach występowali, bywali a także  tych, którzy po prostu chcą spędzić miło ten sobotni wieczór słuchając dobrej muzyki w naprawdę niezłym wykonaniu.

Zapraszamy także na nasz facebookowy profil, do Zjazdowego wydarzenia www.facebook.com/events/1510723585909826/, tam zamieściliśmy trochę „Plamowej” historii zamkniętej w zdjęcia i piosenki.

Info: Agnieszka Sobutka-Klepaczewska / SzCK Zamek