2019-04-18

Imieniny: Piotra i Mikołaja

Diecezja radomska: Pierwsza Komunia pod koniec III klasy

by pa pa on Maj 11, 2013

W Diecezji Radomskiej I Komunia Święta będzie udzielana pod koniec klasy trzeciej szkoły podstawowej – informuje bp Henryk Tomasik. Dopiero w 2015 r. przystąpią do niej dzieci, które miały w przyszłym roku po raz pierwszy przyjąć ten sakrament. Bp Tomasik zwrócił się do rodziców o pogłębianie współpracy z duszpasterzami i katechetami, w celu dobrego przygotowania dzieci do Pierwszej Komunii Świętej, „aby w tym uroczystym dniu najważniejszy był Chrystus i dobro duchowe dziecka”.

Biskup radomski wyjaśnił, że w związku z nowelizacją ustawy oświatowej Konferencja Episkopatu Polski uchwałą z dnia 28 września 2010 roku ustaliła, że dzieci będą przystępowały do Pierwszej Komunii Świętej w klasie trzeciej. Natomiast Komisja Wychowania Katolickiego w porozumieniu z Radą Stałą Konferencji Episkopatu Polski 14 marca 2012 roku wydała w tej w sprawie komunikat informujący o terminie Pierwszej Komunii Świętej na koniec pierwszego cyklu edukacyjnego, czyli w klasie trzeciej. Ustalenia te są zawarte w Podstawie programowej katechezy Kościoła katolickiego w Polsce, zatwierdzonej przez Konferencję Episkopatu Polski 8 marca 2010 r. w Warszawie oraz w opracowanym do niej i przyjętym przez Komisję Wychowania Katolickiego KEP Programie nauczania religii rzymskokatolickiej w przedszkolach i szkołach.

-Wobec powyższych zmian zgodnie z uchwałą Konferencji Episkopatu Polski informuję, że w diecezji radomskiej Pierwsza Komunia Święta będzie udzielana pod koniec klasy trzeciej szkoły podstawowej – podkreślił ordynariusz radomski. Jednocześnie zwrócił się do rodziców o pogłębianie współpracy z duszpasterzami i katechetami – Niech przygotowaniu do I Komunii towarzyszy świadectwo żywej wiary rodziców, wspólna modlitwa, wprowadzanie dzieci w coraz głębsze przeżywanie niedzielnej i świątecznej Mszy Świętej – podkreślił w rozmowie z Radiem Plus Radom bp Tomasik.

Biskup radomski dodał, że niezwykle ważna jest rola rodziców w przygotowaniu dziecka do I Komunii Świętej i ich troska o dalszy rozwój życia duchowego całej rodziny. Dodał też, że wyrazem tego jest okazywana pomoc dziecku w systematycznym uczestnictwie w niedzielnej Mszy Świętej, rozwijanie życia modlitwy, życia sakramentalnego, a także zainteresowanie katechezą w następnych klasach. –Uroczysty dzień I Komunii Świętej, dzień pierwszego, pełnego uczestnictwa w Eucharystii, niech stanie się rzeczywiście początkiem pogłębionej przyjaźni dziecka z Chrystusem – zalecił bp Tomasik.

rm / Radom

powrót do spisu treści