2022-07-07

Imieniny: Emila i Cyryla

Dekoracje na ścianie

by Bartosz Kaluga on Październik 28, 2016

Jak w prosty sposób dekorować wnętrze nie tracąc walorów użytkowych pomieszczenia? Trzeba wykorzystać ściany.

Dekoracja w małych pomieszczeniach to nie jest łatwe zadanie dla projektanta wnętrz. Wyobraźmy sobie pokoje w przeciętnym polskim mieszkaniu lub domu, gdzie jest dużo mebli i mało wolnego miejsca. Trudno zdecydować się na jakieś większe przedmioty dekoracyjne w obawie przed zagraceniem pokoju i utratą komfortu. Podobnie jest w pomieszczeniach użytkowanych intensywnie na przykład w kawiarni lub pubie. Tam najważniejsze są miejsca dla klientów, więc dekoracja nie powinna tego miejsca uszczuplać. Pozostają nam dekoracje na ścianie, oferowane w różnej formie i postaci.

Interesującą dekoracją mogą być właściwie dobrane fototapety, zarówno we wnętrzach prywatnych, jak i w firmowych, czy publicznych. Wyobraźmy sobie pub lub kawiarnię, której jedną ze ścian pokrywa tematyczna fototapeta, nawiązująca do stylu lub nazwy lokalu. Jeśli taką dekoracje zrobi się umiejętnie, wówczas od razu widać związek motywu fototapety ze stylem wnętrza. Najlepiej decydować się na fototapety drukowane na specjalne zamówienie, chociaż są droższe. Można je projektować i konfigurować w dowolny sposób, co ułatwia uzyskanie dobrej kompozycji na ścianie. Na czym polega konfigurowanie fototapety przy takim indywidualnym zamawianiu? Przede wszystkim musimy wiedzieć co chcemy osiągnąć, ponieważ fototapeta może narzucić charakter pomieszczenia, ale również powiększyć optycznie, dać otwarcie na rozległy krajobraz. Dalej to już kwestia wyboru najlepszego motywu do wydruku (zobacz galerie  na stronie http://mural24.pl/fototapeta). Przed wyborem trzeba oczywiście zmierzyć ścianę, a by można było ustalić ostateczne wymiary fototapety. Mając wymiary fototapety jednocześnie mamy ustalone proporcje wymiarowe, które przydadzą się w czasie kadrowania zdjęcia. W trakcie kadrowania można wybrać ze zdjęcia najlepszy, najciekawszy, odpowiedni (niepotrzebne skreślić) fragment do wydruku. Trzeba pamiętać, aby ten fragment nie był zbyt mały, ponieważ im mniejszy kadr, tym silniejsze powiększenie i strata na jakości. Jak widać konfiguracja własnej fototapety to niełatwe zadanie, ale fascynujące, a satysfakcja z osiągniętego efektu gwarantowana.

Nie wszędzie sprawdza się fototapety jako najważniejsza dekoracja. Mogą nie pasować do wnętrza, okazać się zbyt duże i przytłaczające w opinii użytkownika pomieszczenia. W tym wypadku lepiej zrezygnować i zdecydować się na obrazy. Są to również dekoracje drukowane, w podobnej technice i na podstawie tych samych zdjęć. Podkładem jest powlekane płótno, więc wydrukowane obrazy będą przypominały dzieła malowane w sposób tradycyjny. Oczywiście nie zachęcamy do drukowania dzieł znanych mistrzów, ponieważ w bazach zdjęć jest ogromny wybór tematów na bardziej nowoczesne obrazy. Kwiaty są popularne, ale bardzo często wybierane są motywy miejskie, w tym także widoki panoramiczne, nie tylko w kolorze. Obrazy to również ten rodzaj dekoracji, który drukowany jest na podstawie własnych zdjęć. Są to zwykle zdjęcia pamiątkowe z wakacji, ale również zdjęcia rodzinne. Tutaj także należy pamiętać o jakości zdjęcia, na podstawie którego będziemy drukować obraz (więcej http://mural24.pl/obraz).

Fototapety i obrazy to nie jedyne dekoracje wykonywane technika druku, ale są najbardziej popularne. Zadecydowała o tym bardzo wysoka jakość produktu, łatwość zastosowania oraz uniwersalne zastosowanie.