2021-04-11

Imieniny: Dominika i Pankracego

Debata o czuwaniu w farze

by Marek Sokołowski on Grudzień 8, 2013 · 2 komentarze

Młodzież ze Strefy JP II zorganizowała 8 grudnia w farze św. Zygmunta debatę, której głównym tematem była próba odpowiedzi na słowo „Czuwanie”. Do debaty zaproszone zostały małżeństwa i rodziny uczestniczące we mszy świętej na niedzielnej sumie, szczególnie z małżeńskiego Ruchu Światło – Życie Domowy Kościół.

Słowo czuwanie jest często przywoływane w okresie adwentu. Oczekiwania na przyjście Zbawiciela oznacza konieczność aktywnego, pracowitego przygotowania duchowego. Oczyszczenia serca, porządkowania życia, rozwoju talentów, walki z wadami, gotowości odpowiedzi na potrzeby bliźnich i natchnienia Ducha Świętego.

W dyskusji zwracano uwagę na takie aspekty czuwania jak troska i opieka rodziców nad dziećmi, opieka dorosłych dzieci nad rodzicami w podeszłym życiu. Czuwanie nad samym sobą, swoim sumieniem. Otwartość na innych, na wydarzenia życia wymagające naszej odpowiedzi i działania. Konieczność rozwoju życia duchowego, aby być gotowym wsłuchać się w życzenia Boga i mieć siłę dawać odpowiedź miłości i zaufania. Istotnym elementem rozwoju życia duchowego jest kontakt z Bogiem, życie w łasce, modlitwa, życie słowem Bożym. Czuwanie w życiu duchowym wiąże się z stanem dynamicznego rozwoju, aktywności nacechowanej staraniem o wzrost duchowy. Wymaga otwartości serca na działanie Ducha Świętego, troski o swoje sumienie.

Okres adwentu to czas przygotowania na przyjście Chrystusa. Prowadzi nas do Tajemnicy Bożego Narodzenia liturgia Kościoła, ale nie może zabraknąć w tym czasie naszego osobistego przygotowania, w wymiarze nakreślonym pojęciem chrześcijańskiego czuwania.

W dyskusji młodzieży i rodzin uczestniczył ks. Andrzej Kania, który na zakończenie w modlitwie do patronki dnia Maryi Niepokalanej, powierzył Jej opiece sprawę przygotowania rodzin parafii św. Zygmunta do Świąt Bożego Narodzenia.

Za tydzień lider Strefy JP II Przemek Duda zapowiedział debatę o radości.