2022-08-09

Imieniny: Bernarda i Sobiesława

Dansing w karnawale

by Marek Sokołowski on Luty 1, 2016

Tęgie Chłopy na szydłowieckim Zamku

W Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu 1 lutego liczna publiczność mogła spędzić wieczór muzyką taneczną wschodniej Kielecczyzny. Grał ją z dynamiką zespół „Tęgie Chłopy”. Na szydłowieckim Zamku, kapelę i liczna publiczność przywitała dyrektor Aneta Oborny.

Zaprezentowana muzyka to tradycyjne utwory wykonywane niegdyś w okolicach Łagowa i Opatowa. Nazwa zespołu pochodzi od wiejskiego określenia śpiewnych melodii tanecznych , zwanych też śpiwami albo światówkami. Grano je dawniej do tańca a także w drodze na wesele. Tęgie chłopy to z kolei określenie muzykantów starszego i młodszego pokolenia, którzy znali dobrze swoje rzemiosło muzyczne. Tak „tęgo”, było dziś na szydłowieckim zamku. Organizatorzy mieli jednak momenty zdenerwowania, bowiem przed imprezą była w mieście chwilowa awaria elektryczności. W jej wyniku po raz kolejny w tym roku, zamkowa winda odmówiła posłuszeństwa. Nie przeszkodziło to na szczęście w bardzo muzycznie energetycznym i euforycznym koncercie.

Zespół zagrał w składzie: Stanisław Witkowski – klarnet, saksofon altowy, Maniucha Bikont – tuba, śpiew, Maciej Filipczuk – skrzypce, Ewa Grochowska – skrzypce, śpiew, Mateusz Kowalski – akordeon, Michał Maziarz – skrzypce, Dorota Murzynowska – baraban, Szczepan Pospieszalski – trąbka, Marcin Żytomirski – skrzypce. Kluczową postacią kapeli jest Stanisław Witkowski.