2022-12-09

Imieniny:

Czy warto kupić typowo miejski wózek dziecięcy?

by Bartosz Kaluga on Marzec 21, 2017

Odpowiedź na to pytanie zależy do wielu rzeczy a wszystkie one zamykają się w Twoim stylu życia. Jeśli jesteś mieszczuchem i jeśli podróżujesz, to raczej do miast – kupuj. Jeśli wyjeżdżając w zupełnie inne miejsca, masz od kogo pożyczyć sprawdzający się wózek terenowy – także kup dla Waszej rodziny miejski.

Czy to nie jest naciągane taki miejski charakter?

Dobrze wiedzieć, czym różni się wózek miejski od terenowego. Najważniejszym wyznacznikiem jest komunikat producenta i sprzedawców. Oni mówią wprost gdzie najlepiej sprawdzi się dany model. Kolejny wyróżnik to cena. Mając dwa pojazdy tego samego producenta, miejski zwykle będzie tańszy. analogicznie do ceny – miejski będzie lżejszy.

Jak rozpoznać wózek miejski?

Modele przeznaczone do miasta mają najczęściej małe koła, raczej gładkie opony wykonane z pianki. To jest cecha, która odróżnia je na pierwszy rzut oka. Po drugie warto zwrócić uwagę, że kółka mają duży zakres skrętu. Dzięki temu na gładkiej nawierzchni można prowadzić pojazd jedną ręką. Z jednej strony zwrotny, z drugiej z możliwością blokowania kół, by łatwiej pokonać np. piach w okolicy piaskownicy. Kolejna cecha to prostota konstrukcji, wizualnie wózek do jeżdżenia po mieście wydaje się mniejszy. Jest wygodny do noszenia.

Miasto to także pokonywanie schodów i krawężników. Tu przyda się lekkość, blokada kół i poręczność, ale także pasy bezpieczeństwa. Wsiadanie do pojazdów komunikacji miejskiej wymaga niekiedy wręcz przechylenia wózka. 5-punktowe pasy są odpowiednim zabezpieczeniem przytrzymującym pociechę na miejscu.

Gwar miasta i zmienność otoczenia, może czasem przerażać malucha. W takiej sytuacji przyda się przekładane siedzisko. Możliwość patrzenia na rodzica, czy zaufanego opiekuna, zmniejszy odczuwany niepokój. W ogóle miejsce do siedzenia jest bardzo istotne. W mieście jest stosunkowo mało cienia i sporo przeciągów, więc ważna jest budka i tkanina, z jakiej wykonano obszycie, by nie narażać dziecka na wiatr, czy nadmierne słońce.

Posiada też praktyczny otwarty koszyk pod siedziskiem. Jest pojemny, łatwo się go ładuje, przydaje się podczas codziennych zakupów w sklepie spożywczym, czy do przewożenia zapasowych ubranek, w razie zmiany pogody.

Opcja prostego podłączenia fotelika pozwala przewozić dziecko na stelażu w nosidełku, choć w przypadku wózka Graco EVO nie mówimy o 3w1 w jego standardowej ofercie. Wyjścia między autem a jakimś budynkiem z najmłodszym dzieckiem są bardzo ułatwione.