2022-10-05

Imieniny: Feliksa i Leonarda

Czy można dostać kredyt na mieszkanie, pracując na „śmieciówce”?

by Bartosz Kaluga on Kwiecień 25, 2016

Do uzyskania kredytu mieszkaniowego potrzebna jest przede wszystkim odpowiednia zdolność kredytowa. Banki przeważnie udzielają kredytu osobom posiadającym stałe dochody z tytułu umowy pracę, jednak niektóre instytucje posiadają oferty skierowane do zatrudnionych na umowy cywilnoprawne – o dzieło oraz umowę zlecenie.

Do niedawna osoby ze „śmieciówkami” nawet nie podejmowały się wnioskowania o kredyty mieszkaniowe, teraz sytuacja prezentuje się nieco inaczej, ponieważ poszczególne banki poszerzyły swoją listę dokumentów pozwalających na obliczenie zdolności kredytowej. Dołączyły do nich również te dotyczące umów cywilnoprawnych, ponieważ coraz więcej klientów banków osiąga niejednokrotnie bardzo wysokie zarobki w oparciu o umowy o dzieło i zlecenie. Niemniej jednak w tym przypadku trzeba liczyć się z bardziej skomplikowanym procesem weryfikacji potencjalnego kredytobiorcy.

Weryfikacja kredytobiorcy z umową cywilnoprawną

Jeżeli udało ci się wypatrzyć wymarzone nowe mieszkanie od dewelopera w Warszawie lub też w innym interesującym cię mieście, ale nie dysponujesz od ręki odpowiednią sumą do jego zakupienia, kredyt to często jedyne rozwiązanie. Gdy pracujesz na „śmieciówce”, możesz zatem złożyć swój wniosek o kredyt w wybranych bankach.

Aby dana instytucja mogła obliczyć twoją zdolność kredytową, musisz udowodnić swoją wysokość dochodów. W tym celu banki najczęściej oczekują dostarczenia deklaracji PIT z ostatniego roku, historii konta bankowego, jak również dokumentów od pracodawcy, które potwierdzają wysokość wynagrodzenia. Często trzeba będzie przygotować umowy z ostatniego roku, ponieważ przy sprawdzaniu zdolności kredytowej banki zwracają uwagę na przerwy pomiędzy obowiązywaniem kolejnych z nich.

Podczas poszukiwania najlepszych ofert zakupu nowych mieszkań na Bielanach, Ursynowie albo nawet nie w stolicy, warto zwrócić się do doradców finansowych. Z ich pomocy można skorzystać także w biurach sprzedażowych deweloperów. Specjalista będzie mógł wskazać, jaki bank będzie w stanie udzielić kredytu na mieszkanie, a także ile będzie mogła wynieść jego maksymalna wysokość.