2022-07-04

Imieniny: Marii i Stanisławy

Czy będziemy sami wybierać starostę?

by Marek Sokołowski on Kwiecień 5, 2016

Starosta szydłowiecki Włodzimierz Górlicki

W dotychczasowym stanie prawa samorządowego to rada powiatu, stosownie do określonej procedury wybiera starostę. Ustawa o samorządzie powiatowym wymienia także sytuacje, w których to rada musi zadecydować o odwołaniu starosty z zajmowanego stanowiska.

Z doniesień prasowych jednak wynika, że ten stan wkrótce może się zmienić, bowiem projekt przygotowywany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, w celu wzmocnienia roli organów wykonawczych zakłada bezpośrednie wybory starostów, a także marszałków województwa.

Czyżby więc w kolejnych wyborach będziemy wybierać nie tylko radnych i burmistrza, czy wójta a także starostę i marszałka województwa. Tego jeszcze w tej chwili nie wiemy. Scenariusz ten jest jednak bardzo prawdopodobny. Dodatkowo miałaby być wprowadzona zasada ograniczenia wyboru dwóch pięcioletnich kadencji. Osoby wybrane w 2018 roku, mogłyby najdłużej o ile taki przepis byłby wprowadzony, pełnić swoje funkcje do 2028 roku.  Zmianie miały by ulec także kompetencje samorządów w ramach tzw klauzuli generalnej oraz zasady reguły finansowe.

Wybory bezpośrednie przetasowałyby obecne układy i zmniejszyły znaczenie obecnych, gabinetowych koalicji samorządowych. Kadencja aktualnych władz samorządowych, zakończy się  w 2018 roku. Obecny starosta Włodzimierz Górlicki swój urząd pełni nieprzerwanie od 2006 roku.

Zdaniem analityków reforma samorządów jest nieunikniona. Wnioski takie wynikają z przygotowanej dla rządu informacji na temat oceny funkcjonowania samorządu terytorialnego w Polsce.