2022-08-14

Imieniny: Albina i Nikodema

Czujesz, że widzisz niewyraźnie?

by Bartosz Kaluga on Grudzień 30, 2016

Wzrok jest jednym z naszych najważniejszych – o ile nie najważniejszym – narządów poznawczych. To właśnie oczy w największym stopniu kreują rzeczywistość oraz decydują o tym, jak ją postrzegamy. Dlatego też różnego rodzaju dysfunkcje narządu wzroku tak mocno odbijają się na naszym komforcie oraz w sposób istotny wpływają na nasze codzienne funkcjonowanie. Co zrobić, gdy poczujemy, że widzimy niewyraźnie?

Po pierwsze – wizyta u specjalisty

Wszelkiego rodzaju samodzielne diagnozy dotyczące naszego wzroku są w bezzasadne i jedynie w orientacyjny sposób mogą przybliżyć nas do tego, w czym tkwi źródło problemu. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości dotyczących narządu wzroku – w tym niewyraźnego widzenia – pierwszym krokiem powinna być jak najszybsza wizyta u specjalisty, czyli w tym przypadku okulisty lub optometrysty. Tylko on jest w stanie z całą pewnością stwierdzić co nam dolega, jaka jest wielkość potencjalnej wady oraz zaleci najlepsze w naszym wypadku metody korekcji.

Jakie metody korekcji?

Na podstawie wspomnianych wyżej badań – w przypadku zdiagnozowania wady – konieczne będzie podjęcie korekcji wzroku. W zależności od naszych indywidualnych potrzeb mogą to być okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe.

Okulary korekcyjne to nadal najbardziej popularna metoda korekcji. Nie tylko umożliwiają prawidłowe widzenie, lecz także mogą okazać się ważnym elementem wyglądu, nadając mu nieco intelektualnego rysu. Dużą zaletą jest także fakt, że ich pielęgnacja ogranicza się w zasadzie do minimum (czyli błyskawicznego przecierania za pomocą szmatki).

Szkła kontaktowe, korygują wzrok już na samej powierzchni oka. W przeciwieństwie do okularów, nie zmieniają wyglądu (chyba, że zdecydujemy się na soczewki kolorowe), zapewniając w związku z tym całkowicie naturalny wizerunek. Dla wielu szkła kontaktowe są także rozwiązaniem wygodniejszym – nie parują, nie ograniczają pola widzenia, umożliwiają uprawianie sportu i noszenie okularów przeciwsłonecznych.

Soczewki są dostępne w różnych wariantach. Najpopularniejsze z nich to soczewki jednodniowe oraz soczewki miesięczne. Pierwsze z nich to prawdopodobnie najbardziej wygodna metoda korekcji wzroku. Założone raz, wyrzuca się po kilkunastu godzinach użytkowania, w związki z tym odpada problem właściwej pielęgnacji. Nieco droższy i mniej wygodny jest wariant drugi. Tego typu szkła wymagają ściągania na noc oraz przechowywania w pojemniczku wypełnionym specjalnie przeznaczonym do tego płynem. Warto podkreślić jednak, że nie zajmuje to dużo czasu (ok. kilku minut dziennie)

Soczewki kontaktowe – czy dla każdego?

Niestety, soczewki, mimo swych bezsprzecznych zalet nie są przeznaczone dla każdego. Czynnikiem wykluczającym ich zastosowanie jest np. występowanie tzw. zespołu suchego oka. Również niektóre rodzaje alergii sprawiają, że w tym przypadku to okulary będą stanowić lepszą alternatywą.

Niewyraźne widzenie to dysfunkcja wymagająca podjęcia odpowiednich kroków. Kluczowa w tym kontekście jest przede wszystkim wizyta u okulisty. Dopiero wnioski z przeprowadzonego badania umożliwiają dalsze, prawidłowe działanie.

Badanie wzroku może wykazać wadę, którą trzeba będzie korygować za pomocą soczewek lub okularów korekcyjnych. Modne oprawki korekcyjne, w przystępnych cenach znajdziesz np. na: soczewki24.pl/4-okulary-korekcyjne.