2022-10-05

Imieniny: Feliksa i Leonarda

Części do maszyn rolniczych: nowe czy używane?

by Bartosz Kaluga on Lipiec 19, 2017

Eksploatacja ciągników i innych sprzętów rolniczych wiąże się z tym, że od czasu do czasu dochodzi do jakiejś awarii i trzeba wymienić zepsutą część na nową. Ceny części potrafią się jednak znacznie różnić, a ich koszt w dużej mierze zależy od tego, czy dana część jest oryginalna, używana czy to może zamiennik. Jakie części do maszyn rolniczych opłaca się kupować najbardziej?

Jeżeli chodzi o polski rynek maszyn rolniczych, to mimo upływu lat i dotacji z Unii Europejskiej nadal dominują na nim sprzęty używane. Trudno się temu przesadnie dziwić, bo za starszymi maszynami rolniczymi przemawia wiele zalet: przede wszystkim mniejsza cena oraz fakt dużej dostępności części do ich konserwacji, naprawy i modernizacji. Rolnicy zwyczajnie wybierają używany sprzęt, bo ma korzystniejszą cenę; maszyny z drugiej ręki potrafią być nawet kilka razy tańsze od nowych modeli.

Taniej, ale czy lepiej?

Używane części do maszyn rolniczych trzeba szybciej wymieniać, a to oznacza, że koszt używania danego sprzętu wzrasta. Mało tego: w wielu przypadkach części z drugiej ręki się w ogóle nie sprawdzą i jedynie zwiększają nasze szanse na ponowne wystąpienie awarii. Wybór używanych części do maszyn rolniczych przypomina zakup przysłowiowego „kota w worku” – niby można sporo zaoszczędzić, ale z drugiej strony „chytry dwa razy traci”. Czasami lepiej po prostu dołożyć nieco więcej pieniędzy, ale za to cieszyć się pełnoprawnymi produktami, które na pewno szybko nie ulegną żadnej awarii. Uważać szczególnie należy na części sprowadzane zza zagranicy, gdyż na zachodzie rolnicy są bogatsi i chętnie pozbywają się wyeksploatowanych maszyn.

Jak podkreśla agropomoc.pl za oryginalnymi częściami do maszyn rolniczych przemawia to, że są produkowane zgodnie z wymogami danego producenta, więc będą idealnie pasować do naszego sprzętu. Przechodzą też one rygorystyczne testy jakości i bezpieczeństwa, dzięki czemu zapewniają wysoką jakość i wytrzymałość.

Interesującą opcją są zamienniki, ale w ich przypadku oferta jest bardzo zróżnicowana pod względem jakości i ceny. Do tego stopnia, że ceny wysokiej jakości zamienników renomowanych producentów często zbliżone są do cen części oryginalnych. I choć zamienniki bywają często porównywalne z oryginalnymi częściami, to od czasu do czasu zdarza się, że bywa odwrotnie. Dlatego generalnie nie poleca się stosowania zamienników przy elementach roboczych, bo to zazwyczaj jedynie pozorna oszczędność.

Części do maszyn rolniczych: gdzie kupować?

Rolnicy nadal preferują sklepy stacjonarne, bo każdą część mogą tam zobaczyć i dotknąć, a w razie jakichkolwiek wątpliwości sprzedawca zawsze wesprze ich profesjonalną radą i podpowie, co warto kupić. Coraz większą popularnością cieszy się jednak zamawianie części do maszyn rolniczych przez internet. Przemawia za tym czas i cena, bo klient nie musi tracić paliwa i czasu na jeżdżenie po kolejnych hurtowniach – wystarczy usiąść przed ekranem monitora i kilka razy kliknąć myszką. W Internecie jest niemal wszystko, a na samą przesyłkę nie trzeba długo czekać. Nie mówiąc już o tym, że ceny produktów w sklepach internetowych są często mniejsze o jakieś 10–20%, a zdarza się, że rabaty bywają jeszcze większe. Dlatego zakupy przez internet warto przynajmniej poważnie rozważyć.