2022-12-09

Imieniny:

Części do JCB: kupować oryginalne czy zamienniki?

by Bartosz Kaluga on Kwiecień 8, 2017

Przedsiębiorstwo JCB przez 72 lata swojego istnienia zdążyło bez wątpienia urosnąć do rangi jednej z najlepiej rozpoznawalnych marek na świecie. Obecnie JCB należy do grona największych producentów maszyn budowlanych, rolniczych, agregatów hydraulicznych oraz sprzętu do transportu materiałów, a nazwa „JCB” weszła do słowników języka angielskiego jako synonim koparkoładowarki. Niemniej jednak nawet w dobrze zaprojektowanej maszynie występują elementy, które z biegiem czasu ulegają zużyciu i które należy wymienić, żeby zapobiec zbędnym przestojom. I tutaj pojawia się dylemat: kupić oryginalne części do JCB, czy jednak wybrać tańsze zamienniki?

Firma JCB założona została w 1945 roku przez Josepha Cyrila Bamforda w wynajmowanym garażu w Uttoxeter. To tam zbudował on swoją pierwszą wywrotkę przy pomocy zestawu spawającego za 1 funta, którą następnie sprzedał na miejskim targu za 45 funtów. W ten sposób rozpoczęła się historia wielkiego sukcesu, który trwa po dziś dzień. Obecnie JCB posiada dziewięć fabryk w Wielkiej Brytanii, a swoje maszyny sprzedaje w 150 krajach. Na koncie ma ponad 50 różnych nagród za jakość produktów, eksport, marketing, zarządzanie i troskę o środowisko – w tym Królewską Nagrodę za osiągnięcia w zakresie technologii i eksportu. Ich charakterystyczne żółte ładowarki i koparki stały się już częścią krajobrazu.

Co z tymi zamiennikami?

Każda maszyna to efekt ciężkiej pracy całego sztabu ludzi, ale jak podkreśla firma powerspartner.pl nawet części do JCB mogą się psuć. Łańcuch gąsienicy, śruba i nakrętka, rolka jezdna, koła prowadzące lub zębate – wszystkie te części się powoli zużywają i po jakimś czasie mogą ulec awarii. W takiej sytuacji trzeba się rozejrzeć za nowymi częściami. Gdzie ich szukać? Obecnie przybywa firm, które oferują części zamienne do maszyn budowlanych. Do większości starszych maszyn popularnych marek da się bez problemu kupić sporo zamienników, których ceny są zazwyczaj niższe od oryginałów o około 65-70 procent. Aspekt finansowy sprawia, że właściciele maszyn budowlanych chętnie rezygnują z oryginalnych części. Dostrzegli to już producenci sprzętu, którzy bronią się przed zamiennikami za pomocą odpowiednich patentów – obowiązują one zwykle przez pięć lat od momentu wprowadzenia. Producenci zabezpieczają w ten sposób podzespoły swoich produktów, np. turbosprężarki, alternatory itp.

Nie wszyscy producenci „utrudniają” życie wytwórcom tańszych zamienników części. Niektóre marki stosują wręcz całkowicie odwrotną politykę i bez problemów udostępniają swoją myśl techniczną. Najlepszym przykładem jest firma JCB – do jej maszyn niemal wszystko da się zakupić w formie zamienników. Skąd właśnie takie podejście? Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że JCB to marka znana głównie z niewielkich maszyn stosowanych przez mniejsze i raczej mniej zamożne firmy. W tym segmencie rynku dostępność tanich części potrafi rzutować na decyzję o wyborze sprzętu konkretnej marki.

Części do JCB – może regeneracja?

Zamienniki to jedna z opcji. Popularnością cieszą się również używane części do JCB, które poddano procesowi regeneracji. Sama regeneracja przywraca zużytym lub uszkodzonym częściom ich pierwotne cechy konstrukcyjne i jakościowe, a ponadto daje pewność, że regenerowane części będą idealnie pasować. Dzięki regeneracji można uzyskać parametry zbliżone do nowego podzespołu za ok. 1/5 normalnej ceny.