2022-07-07

Imieniny: Emila i Cyryla

Cześć! Jestem Sam i jestem super gościem.

by Bartosz Kaluga on Luty 17, 2016

“Hello! I’m Sam and I’m cool guy.” Sam jest „super gościem” pochodzącym z Kenii. To jedna z trzech osób, która przebywa w Szydłowcu przez tydzień, w ramach wolontariatu Global Citizen, której koordynatorem jest międzynarodowa organizacja studencka AIESEC.

Podczas lekcji w Zespole Szkół im. Korpusu Ochrony Pogranicza, uczniowie mogą dowiedzieć się wiele interesujących ciekawostek o krajach, z których pochodzą Samuel, Abriti i Abhisheek.

Abriti pochodzi z Bangladeszu ale od dwóch lat mieszka w Kanadzie. Abisheek, przybył z Indii, a jego rodzinnym miastem jest Nowe Delhi. Samuel czyli Sam „Super Gość” pochodzi, jak mówi, z magicznej Kenii.

Każda z tych osób, przybliża na lekcjach, swój kraj. W krótkich prezentacjach, uczniowie poznają miejsca, które warto odwiedzić, kulturę, ulubione sporty, kuchnię, święta, modę, sławnych ludzi pochodzących z ich krajów. Np. Sam przedstawił postać Baracka Obamy, obecnego Prezydenta Stanów Zjednoczonych, ale też siebie. Tak. Bo osoby, które odwiedziły Szydłowiec, mają duże poczucie humoru, dystans do siebie, są otwarte i zarażają entuzjazmem.

Jak mówią, Szydłowiec bardzo im się podoba. Po Warszawie, którą zwiedzili przed przyjazdem do naszego miasta, to duża dawka spokoju i ciszy. Twierdzą, że to właśnie przyczynia się do tego, ze jest to miejsce urokliwe.

Spotkanie z trzema młodymi osobami, tak różnorodnymi, niewiele starszymi, jest ogromnie ważne w rozwoju młodego człowieka. Uczestnicząc w zajęciach prowadzonych w języku angielskim, zapoznając się z obcą kulturą i religią, uczą się tolerancji i zrozumienia międzykulturowego.

Samuel, Abriti i Abhisheek przyjechali do Szydłowca, po nawiązaniu współpracy przez Annę Gwarek, Wicedyrektor szkoły, z oddziałem AISEC przy SGH w Warszawie. Wolontariat Global Citizen jest skierowany do młodych ludzi (poniżej 30 roku życia) zainteresowanych problemami świata, poznawaniem nowych kultur, rozwojem osobistym oraz dzieleniem się swoją wiedzą. Aby wyjechać na wolontariat z AIESEC nie jest potrzebne doświadczenie, jedyne wymagania to status studenta lub absolwenta do 2 lat po studiach oraz znajomość języka angielskiego na poziomie B1. Więcej informacji pod adresem: http://aiesec.pl/dla-studentow/wyjedz-na-praktyke-lub-wolontariat/global-citizen/

Info: Inga Pytka – Sobutka