2022-12-07

Imieniny:

Do czego można wykorzystać styropian?

by Bartosz Kaluga on Lipiec 24, 2018

Styropian jest powszechnie stosowanym materiałem izolacyjnym. Swoją popularność zawdzięcza temu, że może mieć całą gamę zastosowań. Inaczej nazywany jest polistyrenem ekspandowanym, w skrócie EPS. Co istotne, aż w 98% składa się wyłącznie z powietrza, które powinno być nieruchome. To dlatego, jeżeli zależy nam na dobrej izolacji, należy wybierać styropian o dużej gęstości, by cząstki ściślej do siebie przylegały.

Styropian – właściwości i zastosowanie

Styropian doskonale nadaje się jako ocieplenie dachów płaskich. Jeśli chodzi o układ warstw, styropian powinien znajdować się pomiędzy szczeliną powietrzną a paroizolacją. Ten materiał izolacyjny można również wykorzystać jako izolację ścian zewnętrznych. Pozwala to nie tylko na zaoszczędzenie ilości ciepła, które tracimy, ale także na zapewnienie komfortu cieplno-wilgotnościowego. Zastosowanie styropianu przekłada się na wysoką ekonomiczność eksploatacyjną.

Doskonały materiał izolacyjny, jakim jest styropian, sprawdzi się również w przypadku izolacji stropu nad garażem lub piwnicą. Jeżeli pomieszczenia są nieogrzewane, przenika do nich ciepło z pomieszczeń ogrzewanych. Przynosi to ogromne straty ciepła. Jeśli decydujemy się na zastosowanie styropianu, problem tez nie będzie nas dotyczył. Można go także wykorzystać do izolacji posadzki pod parkingiem. Idealnie sprawdzą się wtedy płyty styropianowe, które są wytrzymałe na obciążenia mechaniczne.

Dlaczego warto stosować styropian?

Stosowanie styropianu to szybki zwrot kosztu inwestycji. Nieocieplone dachy czy ściany sprawiają, że w niekontrolowany sposób tracimy ciepło. Ten materiał izolacyjny pozwoli nam na zmniejszenie utraty ciepła nawet o 70%. Zużywana energia będzie niższa, podobnie jak opłaty. Stosowanie EPS to także większy komfort. Oddawanie oraz przyjmowanie ciepła nie będzie gwałtowne, na czym zyska mikroklimat w naszych czterech kątach. To gwarancja komfortu cieplnego niezależnie od pory roku. Ogromnym plusem jest również większa trwałość budynku. Styropian chroni konstrukcję przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych.