2022-08-14

Imieniny: Albina i Nikodema

Czarny Punkt Wodny

by Bartosz Kaluga on Lipiec 10, 2016

W związku trwającym okresem letnim na terenie powiatu szydłowieckiego policjanci prowadzą akcję „Bezpieczna Woda” w ramach której kontrolują zbiorniki wodne, a w szczególności ich prawidłowe oznakowanie oraz przestrzeganie zakazów kąpieli w miejscach zabronionych.

Wysoka temperatura zachęca do szukania wytchnienia nad różnego rodzaju akwenami. Niestety bardzo często wybieramy niestrzeżone, a co za tym idzie niebezpieczne kąpieliska. Na terenie powiatu szydłowieckiego znajduje się kilka kąpielisk, gdzie nad bezpieczeństwem kąpiących się osób czuwają ratownicy. Są jednak miejsca w których kąpiel jest zabroniona, ze względu na ukształtowani dna zbiornika, są to tzw. dzikie kąpieliska. Funkcjonariusze podczas kontroli miejsc najbardziej niebezpiecznych oznaczyli tablicą czarny punkt wodny jedno z takich kąpielisk przy ulicy Kamiennej w Szydłowcu. Tablica ta została umieszczona ku przestrodze korzystających z akwenu, z racji niebezpiecznego ukształtowania dna zbiornika jak również zbytniej brawury kąpiących się. 

Pamiętajmy, aby korzystać z kąpieli jedynie na wyznaczonych terenach, ponieważ ukształtowanie dna zbiorników ze względu na pozostałości po byłych kamieniołomach, czy żwirowniach mogą być niebezpieczne dla pływających. Kąpiel na tzw. dzikich kąpieliskach jest zabroniona, za złamanie zakazu grozi kara grzywny, jednak głównym zagrożeniem jest utrata zdrowia bądź życia.

Już od początku czerwca w szkołach funkcjonariusze prowadzili spotkania edukacyjne mające na celu uświadomienie zagrożeń czyhających podczas wypoczynku nad wodą, a także związanych z nadchodzącym okresem wakacyjnym. Zajęcia odbywały się pod hasłem „Bezpieczne Wakacje” i „Bezpieczna Woda”, w trakcie których policjanci przedstawiali materiały, pozwalające dzieciom i młodzieży dostrzec zagrożenia.

sierż. Marlena Skórkiewicz