2021-09-23

Imieniny: Rafała i Marcina

Ćwiczenia Pionex

by Marek Sokołowski on Kwiecień 24, 2014

W Radomiu w drugim dniu ćwiczeń Pionex, odbyło się pozorowane porwanie samolotu, (w tej roli wystąpiła wojskowa Casa), który zboczył z kursu i przekroczył granice powietrzną RP. W ramach ochrony przestrzeni powietrznej, według procedury „Renegade”, samolot przechwycony przed dwa Migi 29 i zmuszony do wylądowania na lotnisku w Radomiu. Okazało się że na pokładzie znajdują się cudzoziemcy. Po blisko 3 godzinach poprzez negocjacje, doprowadzono do przejęcie cudzoziemców przez służby graniczne. W tym czasie teren zabezpieczała żandarmeria wojskowa i policja.

Ćwiczono także incydent graniczny, w którym to doszło do zatrzymania osób z zakazem Schengen oraz spowodowanym tym faktem buntem pozostałych pasażerów z dwóch autobusów z cudzoziemcami. W Wyniku akcji sił Straży Granicznej i Policji przywrócono porządek prawny. Ćwiczono także inne scenariusze sprawdzając koordynacje służb podległych MSW oraz Wojska. W ćwiczeniach uczestniczył minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz, a także reprezentujący Prezydenta RP minister Stanisław Koziej. Pytany przez dziennikarzy dobrze ocenił radomskie lotnisko jako miejsce ćwiczeń, oraz wspomniała że impulsy płynące w związku z sytuacją zewnętrzną, były jedna z przyczyn wznowienia po latach tego typu ćwiczeń.

Szef BBN z wojewodą mazowieckim Jackiem Kozłowskim odwiedził stanowiska kierowania kryzysowego, służące wojewodzie oraz przedstawicielom różnych służb do wykonywania działań podczas ćwiczeń. Na zakończenie ćwiczących odwiedził premier Donald Tusk, który spotkał się z funkcjonariuszami i żołnierzami oraz sztabem „Pionexu” . Manewry miały za cel sprawdzić koordynację służb podległych MSW i wspieranych przez wojsko. Szef MSW podkreślił że ćwiczenia przygotowano pod kątem ” wyszukiwanie słabości, a nie na pokaz i efekt. Miały pokazać, gdzie państwo i jego służby są słabe, gdzie wymagają poprawy”. Dodał, że sprawdzane jest m.in. to, jak działa logistyka, łączność, system powiadamiania, poszczególne sztaby kryzysowe.

 Ćwiczenia rozpoczęły się w środę rano i ich w trakcie , przewidywano przećwiczenie działania w około 3o incydentach. W tym wielu dotyczących zakresu operacyjnego Straży Pożarnej, pierwotnie bowiem miały to być ćwiczenia dotyczące tej służby ratowniczej. W ćwiczeniach wzięło udział kilka tysięcy funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej i Państwowej  Straży Pożarnej. Strażacy ochotnicy oraz pracownicy służb cywilnych.  Był też i szydłowiecki akcent tych manewrów, bowiem w schronisku w Zespole Szkół im. KOP zakwaterowanie znalazło kilkunastu funkcjonariuszy SG.

tekst i zdjęcia Marek Sokołowski