2022-07-07

Imieniny: Emila i Cyryla

Ciekawa lekcja przyrody w Szkole Podstawowej w Sadku

by Marek Sokołowski on Czerwiec 3, 2016

Każdy z nas z pewnością zauważył, że kasztanowce „chorują” Odpowiedzialny za to jest szrotówek  kasztanowcowiaczek- maleńki motyl, który składa larwy żerujące na liściach.  Zaatakowane  żółkną i przedwcześnie opadają . Do Polski szkodnik dotarł pod koniec lat 90. i opanowuje nowe tereny.      O tym i o skutecznych metodach walki ze szkodnikiem opowiadał uczniom szkoły w Sadku, leśniczy pan Marek Grosicki

Praktyczna lekcja –pokaz metody walki ze szkodnikiem odbyła się w na placu szkolnym. Endoterapia potocznie zwana szczepieniem polega na wprowadzeniu do tkanki drzewa substancji owadobójczej. Preparat rozchodzi się wewnątrz drzewa i dochodzi do liści, które stają się niejadalne dla gąsienic szrotówka.

A oto jak uczniowie opisują czynności wykonane przez pana Marka : …pan leśniczy najpierw wywiercił nisko, przy korzeniach drzewa otwory pod skosem i zabezpieczył je środkiem odkażającym, a następnie wstrzyknął truciznę do każdego  z nich i zakleił silikonem… Drzewo przez trzy lata nie powinno chorować. Uczniowie  zapamiętali również, że nie powinni zrywać liści ani kwiatów kasztanowca w najbliższym czasie.

 Dziękujemy. „Nasze drzewo ” zostało uratowane.  Dziękujemy również za piękną lekcję przyrody, z której uczniowie wiele się nauczyli.

 Barbara Hackiewicz  w imieniu wszystkich uczniów i nauczycieli