2021-10-26

Imieniny: Waleriana i Maksymiliana

Burze nad Mazowszem – bilans szkód

by Bartosz Kaluga on Lipiec 20, 2015

Uszkodzenia budynków mieszkalnych i gospodarczych, zniszczone dachy, zerwane linie energetyczne, szkody w uprawach rolnych oraz podtopienia to efekt frontów burzowych, które przeszły w sobotę i niedzielę nad województwem mazowieckim. Strażacy interweniowali blisko 2 tys. razy. Bez prądu w najgorszym momencie było 218 tys. odbiorców. Podczas przejścia nawałnic nikt nie został ranny.

Najwięcej zdarzeń wystąpiło w powiatach: radomskim, przasnyskim, ciechanowskim, makowskim, sierpeckim, żyrardowskim oraz w Warszawie. Według wstępnych danych straży pożarnej łącznie, od soboty 18 lipca, w województwie zostało poważnie uszkodzonych blisko 280 dachów w domach mieszkalnych i budynkach gospodarczych. Silny wiatr powalił ponad 1 600 drzew, wystąpiło około 50 podtopień. Awarie energii elektrycznej są stale usuwane, obecnie bez prądu pozostaje ponad 39 tys. odbiorców (stan na godz. 13:00). Nie występują utrudnienia na drogach. Samorządy rozpoczęły już szacowanie strat, by zweryfikować skalę zniszczeń w budynkach i gospodarstwie.

Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej burze, już o nieco mniejszym nasileniu, będą przechodzić w nocy z wtorku na środę (głównie na zachodzie kraju) oraz z czwartku na piątek (na południu).

Ivetta Biały

Rzecznik Prasowy Wojewody Mazowieckiego