2022-10-03

Imieniny: Karola i Olgierda

Budżet Obywatelski 2016 z szydłowieckim COMES

by Bartosz Kaluga on Luty 22, 2016

Szydłowiecki producent placów zabaw i siłowni zewnętrznych uruchomił nową stronę internetową www.budzetobywatelski.eu na której mogą Państwo pobrać bezpłatny poradnik PDF: 6 prostych kroków jak zbudować plac zabaw i siłownię plenerową w ramach budżetu obywatelskiego  

Czym jest Budżet Obywatelski?

Partycypacja oznacza mniej lub bardziej bezpośrednie uczestnictwo obywateli w życiu społecznym, publicznym oraz politycznym. Budżet partycypacyjny umożliwia mieszkańcom gminy, dzielnicy, wsi, czy osiedla aktywny udział w planowaniu lokalnych wydatków. Władze wydzielają pewną część budżetu do dyspozycji mieszkańcom, którzy sami decydują, na co przeznaczyć pieniądze.

Budżet partycypacyjny różni się od konsultacji społecznych tym, że decyzje podjęte przez mieszkańców są wiążące. Jest wiele różnych modeli takiego budżetu. W każdym z nich zakres bezpośredniego wpływu mieszkańców jest różny. Jednak najistotniejsze jest to, iż mieszkańcy mają możliwość zabrania głosu.

Budżet partycypacyjny to bardziej efektywne zarządzanie pieniędzmi:

  • w prosty sposób pozawala określić potrzeby większości mieszkańców
  • skutecznie odpowiada na oczekiwania
  • integruje lokalną społeczność
  • wpływa na podniesienie poziomu społecznego zaufania do władz lokalnych

Budżet obywatelski – to włączanie społeczności lokalnej w proces sprawowania władzy w samorządach oraz większa przejrzystość działań samorządu terytorialnego.

Na co można przeznaczyć środki z Budżetu Obywatelskiego?

Możliwości jest wiele – wszystko zależy od potrzeb oraz pomysłów. Jednymi z najczęściej realizowanych z budżetu obywatelskiego inwestycji są tereny rekreacyjne takie jak place zabaw, siłownie plenerowe oraz tereny z urządzeniami do ćwiczeń sprawnościowych. Na nowej stronie internetowej spółki COMES przedstawiamy kilka pomysłów jak wykorzystać środki z budżetu obywatelskiego