2022-10-05

Imieniny: Feliksa i Leonarda

Budowa domu jesienią- czy warto?

by Bartosz Kaluga on Listopad 12, 2015

Panuje przekonanie, że budowę domu powinno się zaczynać wiosną. Czy jednak, jest to właściwe podejście? Jesień to również pora roku, w której można prowadzić prace budowlane. Należy jednak wykonać bardzo starannie harmonogram prac, by mieć pewność, że przed zimą uda nam się skończyć budowę.

Łagodne zimy i długa jesień pozwala inwestorom na prowadzenie prac budowlanych poza sezonem wiosennym. Zastosowanie nowych technologii to szansa na wykonywanie działań nawet w niskich temperaturach. Wysokie zainteresowanie prac prowadzonych w sezonie jesiennym wynika również z niższej ceny materiałów budowlanych. Hurtownie zachęcają korzystnymi cenami, z czego korzystają wykonawcy niechcący mieć kilku miesięcy przestoju w pracach. Takie rozwiązanie jest również korzystne dla nas, jako że zaczęte jesienią pracę, można skończyć na wiosnę. Wtedy to do domu możemy się wprowadzić już na wakacje.

Przyspieszony harmonogram prac, to dla nas duża korzyść. Bowiem, znalezienie dobrego wykonawcy w sezonie wiosennym jest dość ciężkie. Kiedy jednak zaczynamy jesienią, jest nam łatwiej znaleźć ekipę i wynegocjować lepszą cenę. Na co jednak uważać, decydując się na budowę jesienią? Pamiętajmy, że nie możemy pozwolić sobie na przestoje i granie w darmowe gry hot spot. Założony harmonogram prac, musi być bezwzględnie przestrzegany, gdyż każde opóźnienie może spowodować, że atak zimy może przeszkodzić w budowie. W takim wypadku budowany dom, jeszcze niewykończony zanim temperatury znacznie spadną może nie być dostatecznie zabezpieczony. Takie problemy mogą przynieść więcej strat niż korzyści. Miejmy na uwadze, że fundamenty domu powinno się wykonywać maksymalnie na przełomie październik- listopad z wykorzystaniem mieszanek mrozoodpornych. Jeśli fundamenty zostaną wylane odpowiednio szybko, o jest szansa, że przed zimą powstanie dom w stanie surowym otwartym. Pamiętajmy, jednak o przerwach technologicznych koniecznych na uzyskanie wytrzymałości fundamentów. Po miesiącu od ich wylania, ekipa murarzy może dopiero rozpocząć budowę ścian.

zdjecia-artykul-duze-murowanie-1-d_main

Jeśli budowa domu odbywa się w niskich temperaturach, należy pomyśleć o technologii murowania na sucho. Wyklucza to użycie wody i konieczność robienia przerw technologicznych po wybudowaniu zerowej kondygnacji. Wtedy to, od razu można kłaść belki stropowe, co znacznie skraca czas budowy domu. Zastosowanie takiej technologii bywa jednak droższe niż budowa na mokro. W takiej sytuacji koszty wykonywania prac jesienią zwiększają się. Pieniądze, które zaoszczędziliśmy na tańsze materiały budowlane, musimy przeznaczyć na wykorzystanie nowoczesnej technologii. Pod względem ekonomicznym rozpoczęcie prac jesienią nie jest, więc dużą zaletą. Doceniamy jednak łatwość w znalezieniu wykonawcy i możliwość wprowadzenia się w lato. Jednak opcja rozpoczęcia budowy jesienią nie jest wskazana dla osób, które nie lubią ryzyka, które jest wysokie jak w grach ultra hot spot za darmo. Osoby te mogłyby się zbytnio stresować podczas opóźnień i problemów z niedotrzymaniem terminów prac.