2019-04-22

Imieniny: Iwony i Dezyderego

Bożonarodzeniowe zwyczaje…

by Marek Sokołowski on Grudzień 26, 2013

Okres Świąt Bożego Narodzenia pełen jest urokliwych zwyczajów i symboliki. Bogatą symbolikę ma Wigilia. Tradycyjnym daniem wigilijnym jest ryba, szczególnie karp. Ryba to potrawa postna a także symbol chrześcijaństwa. Zupa z grzybów, orzechy, miód, to także typowe dania wigilijne. Pozostałością dawnych zwyczajów gospodarskich jest sianko kładzione pod obrus „ na szczęście” oraz szopki. Jasełka swoją nazwę zaczerpnęły od staropolskiego „jasła” czyli żłobu. To zwyczaj przedstawiania scen z narodzin Jezusa w betlejemskiej szopie i towarzyszących temu wydarzeniu okoliczności. Wiąże się on z tradycją wykonywania pięknych szopek i kolędowaniem, czyli chodzeniem w zależności od regionu: z szopką, kozą, turoniem, gwiazdą betlejemską.

Głęboko wpisane w polska tradycję i kulturę są przepiękne kolędy i pastorałki. Pastorałki to sielski pieśni z motywami wiejskimi, pasterskimi i bożonarodzeniowymi. Kolędy to pieśni kościelne tematycznie związane z narodzinami Boga – Człowieka. Swą nazwę wzięły od pierwotnie ludowych pieśni śpiewanych w związku ze Świętem Nowego Roku (po łacinie calendae, co oznaczało pierwszy dzień nowego roku) i od zwyczaju odwiedzania w tym czasie sąsiadów przez kolędników. Składano sobie życzenia i otrzymywano podarki. Dziś kolędowanie wiąże się głównie z odwiedzinami kapłanów, którzy w tym okresie obchodzą parafie i błogosławią rodziny, domy i mieszkania.

Symbolami Bożego Narodzenia są: choinka i prezenty pod nią, choinka przywędrowała do nas z Niemiec w XIX wieku, gałązki jemioły i jedliny, a ostatnio choćby wcześniej znany tylko w krajach anglosaskich ostrokrzew, symbolizujący przez swe kolce i czerwony kolor liści cierniową koronę jak i radość z narodzin Zbawiciela czy też pąsowa poinsecja zwana „gwiazdą betlejemską”.

W kościołach aż do 2 lutego brzmią wspaniałe kolędy: Bóg się rodzi, Jezus malusieńki, Z narodzenia Pana dzień dziś wesoły, Cicha noc , święta noc, Podnieś rączkę Boże Dziecię błogosław Ojczyznę miłą i jeszcze wiele innych..