2022-08-09

Imieniny: Bernarda i Sobiesława

Biskup Piotr Turzyński nowym biskupem Kościoła radomskiego

by Marek Sokołowski on Luty 28, 2015

bp Piotr Turzyński

W radomskiej katedrze odbyły się uroczystości święceń biskupich w czasie których sakrę otrzymał ks. dr hab. bp Piotr Turzyński. Głównym szafarzem święceń biskupa był abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce, a współkonsekratorami: abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i biskup radomski Henryk Tomasik. W uroczystości udział wzięło około 20 biskupów z całej Polski oraz z Włoch, Czech, Białorusi oraz Ukrainy. W radomskiej katedrze zgromadzili się bardzo licznie wierni oraz przedstawiciele duchowieństwa diecezji radomskiej.

Liturgie święceń rozpoczął Hymn do Ducha Świętego. Po jego odśpiewaniu ks. Piotr Turzyński został przedstawiony zebranym, przez towarzyszących mu kapłanów: ks. prał. Edwarda Poniewierskiego, kanclerza kurii diecezji radomskiej i ks. kan. Sławomira Gregorczyka. Ks. E. Poniewierski odczytał następnie bullę nominacyjną papieża Franciszka.

Homilie wygłosił ks. bp Henryk Tomasik, ordynariusz radomski. Zachęcał aby przyjąć Słowo Boże z wiarą i miłością. Pozwolić, aby Boże słowo kształtowało nasze życie. Apelował aby bronić miejsca dla Pana Boga w życiu osobistym, rodzinnym i społecznym. Pogłębić świadomość Kościoła i odpowiedzialnie uczestniczyć w Jego budowie. Na taj drodze – mówił biskup Tomasik, potrzebujemy przewodników. Są nimi nasi duszpasterze: biskupi i kapłani.

Po otrzymaniu święceń biskupich bp Piotr: dziękował Bogu za życie, wiarę i powołanie. – Nikt z nas nie jest samotną wyspą, dlatego dzisiaj myślę o mojej rodzinie, przyjaciołach, kapłanach, i wielu ludziach, którzy zostawili we mnie swój dobry ślad i przez to mnie kształtowali. Dziękuję Dobremu Bogu za ludzi mojej drogi, dzięki którym jestem tym, kim jestem. Spotkałem w życiu wielu wspaniałych ludzi i pięknych chrześcijan. Jak widzicie mówił dalej: zostałem obdarowany, bez żadnej mojej zasługi, nie tylko w tej chwili, ale w ciągu całego mojego życia. I chcę wam powiedzieć, że mam poważny problem: jak spłacić ten wielki dług dobra, jak odwdzięczyć się Bogu i ludziom. Psalmista mi podpowiada: „Podniosę kielich zbawienia i wezwę Imienia Pana”. Ufam, że nasze drogi ma w swojej opiece Matka Kościoła. Jej zawierzam samego siebie, moje życie i wszystko, czym jestem i co posiadam. Proszę wszystkich o modlitwę w mojej intencji, abym wypełnił wolę Bożą. Przed nami droga. Święty Augustyn patrzy pozytywnie, umieściłem jego tekst na obrazku: „Jeśli utkwimy wzrok w Chrystusie, nie zabłądzimy, błąkając się bez celu, ponieważ On jest prawdą, ku której zmierzamy i On jest drogą, po której idziemy” – powiedział biskup Piotr.

Na zakończenie Mszy św. w imieniu księży z diecezji radomskiej przemówił ks. Jarosław Wojtkun, rektor WSD, osób życia konsekrowanego s. Mirosława Grunt, przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Służek NMP, a wiernych świeckich poseł Robert Telus z żoną i rodziną.

Listy gratulacyjne przysłali abp Zygmunt Zimowski i abp Wojciech Polak, Prymas Polski. List od abp. Zygmunta Zimowskiego, który ze względu na stan zdrowia nie mógł wziąć udział w uroczystości, odczytał ks. prał. Piotr Supierz, sekretarz arcybiskupa.

Po zakończeniu Eucharystii wielu obecnych w katedrze złożyło życzenia nowemu biskupowi pomocniczemu diecezji radomskiej.