2022-05-24

Imieniny: Łucji i Wilhelma

Biometria (odcisk palca) czy karty zbliżeniowe

by Bartosz Kaluga on Luty 10, 2016

Biometria (odcisk palca) czy karty zbliżeniowe – która technologia jest lepsza w ewidencji obecności pracowników?

Coraz większa liczba firm wdraża system rejestrujący czas pracy swoich pracowników. Rejestracja czasu pracy może odbywać się w różny sposób, na rynku znaleźć można różne rejestratory czasu pracy. Zazwyczaj rejestracja pracy odbywa się za pomocą kart zbliżeniowych, kart z chipem czy popularny sposób za pomocą odcisku palca. Tym razem porównamy dwa najczęściej wykorzystywane systemy rejestracji i postaramy się przedstawić wady i zalety jednego i drugiego.

Pierwszym z systemów, o którym mowa jest rejestracja czasu pracy za pośrednictwem karty zbliżeniowej. Jest to jeden z najstarszych sposobów monitorujących długość pracy pracowników. Dzięki niej pracownik może sprawnie wejść lub wyjść z placówki, co jest szczególnie ważne w pracy , która wymaga przemieszczania się. Rejestracja wszystkich wejść i wyjść rejestrowana jest na specjalnym urządzeniu. Sprzęt służący do rejestrowania za pomocą kart można podpiąć do komputera lub skopiować niektóre rejestracje za pomocą pendrive’a. Są to szczególnie atrakcyjne rozwiązania, szczególnie w momencie, kiedy nie ma miejsca na dodatkowe okablowanie. Analiza i rozliczenie czasu pracy odbywa się za pomocą specjalnego programu komputerowego. Jednym z największych plusów tego sposobu rejestracji jest to, że praktycznie całą pracę dotyczącą rozliczeń czasu pracy wykonuje komputer. Do wad należy możliwość zgubienia karty, także za jej pomocą można odbić czas pracy w czyimś imieniu, zwłaszcza kiedy wiemy, że spóźnimy się do pracy.

Drugim, równie popularnym sposobem ewidencji czasu pracy jest biometria, znana częściej jako rejestracja czasu pracy za pomocą odcisku palca. System ten jest coraz częściej wybierany, ze względu na większą dokładność rejestrowania czasu pracy wśród pracowników. Podobnie jak w przypadku rejestracji za pomocą kart zbliżeniowych, do realizacji tego systemu wymagany jest specjalny sprzęt. Jednak w przeciwieństwie do wariantu z kartą, rejestracja za pomocą odcisku palców eliminuje problem „odbijania” kart przez współpracowników. Z racji dokładności systemu biometrycznego znika problem oszustw wśród pracowników, przez co jest coraz częściej wybierany wśród pracodawców. Z pewnością jednym z największych atutów tego właśnie systemu jest większe zdyscyplinowanie wśród pracowników, co wpływa pozytywnie na efekty pracy. System biometryczny wzbudza jednak pewne kontrowersje wśród pracowników, gdyż według niektórych pracowników system ten nie jest dopuszczalny, ponieważ za bardzo ingeruje w prawa osobiste pracowników i nie chroni ich danych osobowych.

Mając do wyboru dwa najpopularniejsze sposoby rejestrowania czasu pracy pracowników warto zapoznać się ze wszystkimi plusami i minusami jednego i drugiego systemu. Obydwa z nich posiadają wiele plusów, zresztą z racji tego są najczęściej wybierane do rejestracji czasu pracy. Wykorzystując system z odbiciem palca zapewne wybieramy dokładniejszy system, jednak warto zastanowić się, czy tak dokładna opcja, wymagająca danych osobistych jest nam potrzebna. System z kartami zbliżeniowymi jest sprawdzonym sposobem dla pracowników, których specyfika pracy wymaga przemieszczania się.

Artykuł powstał przy współpracy z z firmą PTC SECURITY SYSTEMS dostawcą rozwiązań z zakresu rejestracji czasu pracy. Więcej na stronie firmowej http://biofinger.pl/