2019-10-21

Imieniny: Marka i Cecylii

Bić się do końca – relacja

by Bartosz Kaluga on Luty 15, 2014

14 lutego w Regionalnym Centrum Biblioteczno-Multimedialnym odbyło się otwarcie wystawy „Bić się do końca” – podziemie niepodległościowe w regionie radomskim w latach 1945–1950. Wystawa poświęcona jest polskiemu podziemiu niepodległościowemu w regionie radomskim, czyli powiatach radomskim, kozienickim i iłżeckim (północna część dawnego woj. kieleckiego). Wystawę przygotowało Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej w Lublinie, Delegatura w Radomiu. Wykorzystano w niej materiały z zasobu Instytutu Pamięci Narodowej, Archiwum Państwowego w Radomiu oraz ze zbiorów osób prywatnych.

Przybyłych uczestników powitała Małgorzata Bernatek, Dyrektor Szydłowieckiego Centrum Kultury i Sportu- Zamek, oraz przedstawiła jednego z autorów wystawy Pana Krzysztofa Busse. Niestety drugi z autorów – Arkadiusz Kutkowski – nie mógł pojawić się podczas otwarcia wystawy w Szydłowcu.

Wśród przybyłych uczestników mogliśmy zobaczyć również starsze, zasłużone pokolenie naszego miasta oraz młodzież gimnazjalną wraz z  nauczycielami.

Autor w kilku zdaniach wprowadził uczestników w zarys wystawy. Wystawy, która  trzeba zaznaczyć opiera się na książce ich autorstwa. Po czym zaprosił wszystkich przybyłych na projekcje filmu pt „Z archiwum IPN”.

W filmie przedstawiono początki Związku Zbrojnej Konspiracji, ukazano losy ich członków, a w szczególności Franciszka Jaskulskiego ps. „Zagończyk”.

Po prezentacji uczestnicy udali się obejrzeć wystawę, gdzie na 31 planszach zaprezentowano najważniejsze wydarzenia dla powojennej konspiracji z lat 1945–1950.

Wystawa będzie czynna do 25 lutego -poniedziałek i czwartek w godz. 8:00-16:00, wtorek, środa, piątek w godz. 8:00 -18:00.

 

„Trzeba wspomnieć wszystkich zamordowanych rękami także polskich instytucji i służb bezpieczeństwa pozostających na usługach systemu przeniesionego ze Wschodu. Trzeba ich przynajmniej przypomnieć przed Bogiem i historią”.
Jan Paweł II

Tekst i zdjęcia: A.Gawor.