2022-10-05

Imieniny: Feliksa i Leonarda

Białe Niedziele i pikniki ekologiczne

by Marek Sokołowski on Październik 23, 2015

Lucyna Wiśniewska jest osobą, która łączy podwójne doświadczenie w dziedzinie służby zdrowia: leczenia i zarządzania. Jej osiągnięcia to zarówno sprawy narodowe jak i lokalne, choćby ważne inwestycje, takie jak radomska Szkoła Muzyczna, czy nowa siedziba Państwowej Inspekcji Sanitarnej.  Szczególnie jednak znana jest z pomocy pacjentom w małych miejscowościach, poprzez organizowane wyjazdy lekarzy i pielęgniarek tzw. Białe Niedziele. Ostatnio taką pomocową niedzielę zorganizowała we współpracy z Wójtem Jastrzębia, w tej miejscowości.

Białe Niedziele są organizowane już od 15 lat. Lekarze specjaliści spotykają się z pacjentami na bezpłatnych konsultacjach i badaniach, w gminach i parafiach, tam gdzie mieszka dużo osób starszych, które mają problemy z poruszaniem się i z transportem do lekarzy. Starając  się pomóc tym ludziom.

Ta inicjatywa cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Chętni na wizytę u lekarza specjalisty nie muszą mieć ze sobą skierowania. Wystarczy, że pojawią się w godzinach 9.00-15.00 w miejscu, gdzie wyznaczone zostało przeprowadzenie akcji. Zazwyczaj są to szkoły, które mogą pomieścić wszystkich zainteresowanych.  Poza lekarzami w „Białych niedzielach” biorą udział pielęgniarki, które przyjmują w gabinecie zabiegowym. Wykonują one badania takie jak: EKG, spirometria, poziom cukru we krwi, pomiar ciśnienia tętniczego. Ginekolodzy wykonują cytologię. Jeśli jest taka możliwość przeprowadzane są również badania USG. „Białe niedziele” organizowane były już w około 40 miejscowościach. Nie raz zdarzało się podczas „Białej niedzieli”, że nasi lekarze dzięki  postawieniu trafnej i szybkiej diagnozy oraz wdrożeniu odpowiedniego leczenia ratowali pacjentom zdrowie i życie – opowiada Lucyna Wiśniewska.

Jednocześnie serdecznie zachęca do korzystania z tej inicjatywy – „Białe niedziele” to okazja by porozmawiać o dolegliwościach i wątpliwościach dotyczących zdrowia. Jest to swego rodzaju dar serca ze strony lekarzy. Inną prospołeczną inicjatywą są pikniki ekologiczno-zdrowotne, które od 6 lat organizowane są w Radomiu przez Środowisko „Inicjatywa” oraz firmę Radkom. Takie inicjatywy i w gminie Szydłowiec mogłyby cieszyć się powiedzeniem i byłyby potrzebne. Warto o tym pomyśleć.