2022-07-06

Imieniny: Doroty i Kajetana

Bezpieczny w każdym zawodzie – jak skutecznie chronić zdrowie w pracy

by Bartosz Kaluga on Październik 28, 2016

Każda praca – niezależnie od tego na jakim stanowisku jest wykonywana – może powodować uszczerbek na zdrowiu. Na pracodawcy spoczywa obowiązek zapewnienia pracownikom miejsc pracy, które będą dla nich bezpieczne. Należy pamiętać również o zaopatrzeniu ich w odpowiednie akcesoria ochronne. O co pracodawca powinien zadbać?

Ochrona skóry

Skóra pracownika (na różnych etapach pracy) narażona jest na wiele niebezpiecznych czynników, które zależne są od charakteru zadań wykonywanych na danym stanowisku. Przykładowo – w przypadku prac laboratoryjnych istnieje zagrożenie kontaktu skóry z niebezpiecznymi sytuacjami. Prace spawalnicze natomiast mogą powodować poparzenia.

W celu ochrony skóry  pracowników konieczne jest zapewnienie im odpowiednich ubrań roboczych, które będą spełniały funkcję ochronną. Pracodawca winien zatem wybierać  ubrania z materiałów odpornych na żrące substancje czy też takie, które zapobiegną oparzeniom, otarciom czy nawet przecięciom skóry.

Dbaj o wzrok!

Ochrona wzroku pracowników to kolejny obowiązek, o którym należy pamiętać. Na różnych stanowiskach oczy pracowników mogą być zagrożone. Odłamki różnorakich materiałów mogą dostać się do oczu, co może powodować trwałe uszkodzenie narządu wzroku. Takich niebezpiecznych sytuacji można łatwo uniknąć – wystarczy zaopatrzyć pracowników w gogle ochronne, które będą odporne na działanie czynników mechanicznych.

Drogi oddechowe

Na wielu stanowiskach pracy może występować zagrożenie zatrucia szkodliwymi oparami. Tego typu skażenia organizmu mogą być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia pracownika. Aby uniknąć takich sytuacji konieczne jest zaopatrzenie pracowników w maski lub półmaski ochronne.

Dokonując wyboru należy pamiętać, aby posiadały one odpowiednie filtry czyszczące powietrze, które dostaje się do organizmu danej osoby.

Pracodawca powinien wybierać  maski odpowiednie do danego rodzaju pracy. W szpitalach czy laboratoriach wystarczą maski wykonane z włókniny lub polipropylenu, natomiast przy pracy, w której możliwy jest kontakt z gazami lub szkodliwymi oparami, należy wybierać grubsze maski posiadające wcześniej wspomniane filtry.

Uwaga na głowę!

Wiele wypadków przy pracy spowodowanych jest przez spadające przedmioty uderzające w głowę pracownika. Równie niebezpieczne jest uderzenie się osoby pracującej o wystający przedmiot.

Głowa to bardzo wrażliwa część ciała, a jej uraz może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje. Chcąc zadbać o zdrowie swoich pracowników – pamiętaj o zabezpieczeniu ich w kaski lub hełmy ochronne, które będą amortyzowały upadki oraz ochronią głowę przez różnego rodzaju urazami. W zależności od charakteru pracy wybieraj masywniejsze lub lżejsze kaski.

Praca na wysokości? Zdrowie i bezpieczeństwo to podstawa!

Często słyszy się, że w wyniku upadku z dużej wysokości osoba została sparaliżowana lub nie potrafi samodzielnie się poruszać. Chcąc uniknąć wypadków mogących prowadzić do takiego stanu, pracodawca musi pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu pracowników na wysokościowych.

Przede wszystkim należy montować siatki ochronne (w przypadku prac budowlanych, na rusztowaniach), ale także zaopatrzyć pracowników w szelki, zaczepy oraz liny asekuracyjne, które będą chroniły danego pracownika przed upadkiem ze znacznych wysokości.

Kontrola pracowników

Samo zaopatrzenie pracowników w odpowiednie akcesoria i urządzenia ochronne nie zapewni im bezpieczeństwa. Jeżeli chcesz dbać o zdrowie swoich pracowników, Twoim zadaniem jest stała kontrola przestrzegania przepisów BHP oraz korzystania z ubrań lub akcesoriów ochronnych.

Z prowadzonych obserwacji wynika, iż większość wypadków w pracy spowodowana jest nieprzestrzeganiem przez pracowników reguł BHP, w których zaznaczone jest, iż stosowanie odpowiednich artykułów ochronnych jest konieczne.

Źródło: Sklep BHP Glovex