2022-09-30

Imieniny: Urbana i Augusta

Bezpieczne święta Bożego Narodzenia 2015

by Marek Sokołowski on Grudzień 22, 2015

Zbliżający się okres świąteczno-noworoczny to już tradycyjnie czas gorączki zakupów, częstszych podróży i wzrostu zagrożeń związanych ze spożyciem alkoholu. Mamy więc do czynienia ze swoistą kumulacją zwiększonego natężenia ruchu pojazdów i pieszych, konsekwencji nadużywania alkoholu oraz trudnych warunków drogowych powodowanych aurą. Przed uczestnikami ruchu drogowego stawia to wymóg zachowania szczególnej ostrożności wyrażanej rozwagą i odpowiedzialnością, a przed Policją konieczność zapewnienia porządku i bezpieczeństwa obywateli poprzez odejmowanie działań wynikających z identyfikacji zagrożeń.

Mając na celu zapewnienie bezpieczeństwa na mazowieckich drogach, w dniach od 24 do 27 grudnia 2015 roku zostaną przeprowadzone wzmożone działania policyjne, pod nazwą „BOŻE NARODZENIE 2015″.

W okresie tym aktywność policjantów zostanie szczególnie ukierunkowana na:  zapewnienie bezpieczeństwa pieszym, egzekwowanie jazdy z dozwoloną prędkością przez kierujących, szczególnie w obszarach zabudowanych. Dokonywanie masowych badań trzeźwości w celu zapobieżenia uczestniczenia w ruchu i eliminowania z ruchu nietrzeźwych kierujących. Egzekwowanie stosowania pasów bezpieczeństwa i urządzeń do przewożenia dzieci. Utrzymanie płynności ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych.  Prowadzenie  kontroli samochodów ciężarowych o dmc powyżej 12 ton pod względem      zasadności wykonywania przejazdów podczas obowiązujących ograniczeń w      ruchu tj.: w dniu 25.12 w godz. 800— 2200, w dniu 26.12, w godz. 800— 2200. Prowadzenie kontroli pojazdów w zakresie przewożenia nielegalnie  pozyskanego stroiszu z drzew i krzewów iglastych.

Okres świąteczny to jednak nie tylko podróże samochodem. To też korzystanie z komunikacji publicznej, korzystanie z pociągów, autobusów czy innych form transportu.

To też przedświąteczne zakupy i związane z tym zaaferowanie. Wszystko to tworzy mnóstwo sytuacji, w których zagrożone jest nasze bezpieczeństwo czy też mienie. Każdy chyba zdaje sobie sprawę z tego, iż ten czas wzmożonego ruchu, zakupów i przedświątecznej krzątaniny będą chcieli wykorzystać przestępcy.  Warto więc pamiętać o pewnych podstawowych zasadach, które mogą nam pomóc.

Aby nie stać się ofiarą kradzieży należy:  portmonetki  i portfele trzymać w zamykanej, wewnętrznej kieszeni marynarki lub kurtki. Nie należy ich wkładać do bocznych, zewnętrznych kieszeni, a już w żadnym  przypadku do tylnej kieszeni spodni, większe kwoty lepiej rozdzielić na mniejsze sumy i włożyć do kilku kieszeni, nie trzymajmy przy sobie więcej gotówki niż to konieczne, zgubnym nawykiem wielu pań jest noszenie pieniędzy w koszykach, otwartych torbach i reklamówkach.

 Wsiadając   do pociągu, tramwaju, czy też autobusu, torebkę lub teczkę z pieniędzmi      trzymajmy przed sobą, ważne jest prawidłowe noszenie torebki – zawsze      powinna znajdować się w zasięgu wzroku właścicielki. W zatłoczonym pojeździe, w sklepie czy na targowisku najlepiej torebkę trzymać w dłoni  przed sobą. W miarę  możliwości należy unikać tłoku. Warto zwrócić uwagę na osoby pchające się bez powodu i obserwujące cudze kieszenie i torebki. Złodzieja nie interesuje towar wyłożony na ladę. Gdy ktoś nas naciska, dotyka bagażu czy kieszeni, należy dokładnie przyjrzeć się osobom z otoczenia. Kieszonkowiec w czasie „roboty” najlepiej  chciałby pozostać anonimowy. Nie      pozostawiajmy dokumentów, kluczyków, części garderoby, ani też żadnych innych wartościowych przedmiotów w samochodach

Pamiętajmy, by zachować ostrożność w miejscach, gdzie występuje duży tłok, np. na dworcach kolejowych, przystankach, w środkach komunikacji publicznej oraz podczas wsiadania i wysiadaniu z zatłoczonego pociągu lub autobusu, a czasie podróży nie pozostawiać bagażu bez opieki. A  wyjeżdżając koniecznie zabezpieczyć we właściwy sposób dom czy mieszkanie.

W czasie wzmożonych wyjazdów policjanci zadbają o bezpieczeństwo podróżujących. Więcej funkcjonariuszy pojawi się wtedy na drogach, na dworcach autobusowych i kolejowych. Pamiętajmy, że zawsze możemy się zwrócić do nich o pomoc.

 Zespół Prasowy KWP Radom/KGP/sierż. Marlena Skórkiewicz