2021-04-13

Imieniny: Bonifacego i Dobiesława

Bezpieczna droga do szkoły

by Bartosz Kaluga on Sierpień 29, 2013

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Szydłowcu, rozpoczęli coroczną akcję „Bezpieczna Droga do Szkoły”. W pierwszej fazie akcji trwającej od połowy sierpnia pod lupę wzięte zostały przejścia dla pieszych w rejonie szkół, przystanki gdzie zatrzymują się gimbusy oraz urządzenia ochronne mające wpływ na bezpieczeństwo naszych najmłodszych.

Weryfikowana była również poprawność oznakowania zarówno poziomego jak i pionowego, nawierzchnia jezdni. Policyjne kontrole wykazały tylko drobne usterki dotyczące oznakowania przejść dla pieszych na terenie miasta Szydłowca. W tej sprawie zostały skierowane pisma do zarządców dróg w celu usunięcia tych nieprawidłowości.

Kolejny etap policyjnych działań – wynikających z rozpoczęcia roku szkolnego – to kontrole gimbusów dowożących dzieci do placówek szkolnych. Sprawdzany będzie stan techniczny tych pojazdów, wyposażenie, uprawnienia kierujących. Nasza drogówka w ramach codziennych patroli w rejonach szkól będzie kontrolować również w jaki sposób rodzice doważą swoje dzieci do szkół – przede wszystkim czy stosują foteliki oraz podstawki i pasy bezpieczeństwa.

Na pobłażliwość policjantów nie mogą również liczyć kierowcy, którzy w rejonie szkół popełniają wykroczenia drogowe. Wobec tych kierujących którzy nie zachowują rozwagi, wyprzedzają w rejonie przejść, nie ustępują pierwszeństwa pieszym i przekraczają dozwoloną prędkość nasi funkcjonariusze będą wyciągane konsekwencje w postaci mandatów karnych.

W czasie trwania policyjnej akcji nie zabraknie również funkcjonariuszy, którzy będą prowadzić w szkołach pogadanki z najmłodszymi uczestnikami ruchu drogowego na temat bezpiecznych zachowań w drodze do szkoły. Szczególną uwagę policjanci poświęcą tym, którzy rozpoczynają swoją edukacje od września br. Prowadzona akcja policyjna z pewnością nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, jeżeli rodzice i opiekunowie nie będą uczyć swoich pociech w codziennej drodze do szkoły pozytywnych zachowań na drodze.

asp.szt. Dariusz Gawęda
rzecznik prasowy KPP Szydłowiec