2022-07-04

Imieniny: Marii i Stanisławy

Bedzie remont szydłowieckiego cmentarza wojennego z okresu 1914-1920

by Marek Sokołowski on Lipiec 25, 2015

Cmentarz wojenny i grób Nieznanego Żołnierza Obrońcy Ojczyzny, z lat 1914-1920

Cmentarz nieznanego żołnierza polskiego z pierwszej wojny światowej (1914-1918) oraz wojny polsko-bolszewickiej (1920), będzie odnawiany. Gmina Szydłowiec pozyskała w tym roku, na ten cel wsparcie finansowe od Wojewody Mazowieckiego, w wysokości 10 tysięcy złotych.

W ramach remontu jak informuje Edward Pawlik z Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska planuje się poprawić ogrodzenie kwater wojennych, wykonać nowe utwardzenie nawierzchni z płyt piaskowca, zabezpieczyć położone na poziomie trawnika płyty nagrobne, wykonać nową tablicę informacyjną oraz ustawić maszt flagowy.

W ubiegłym roku staraniem Gminy Szydłowiec wykonano prace budowlane na cmentarzu żołnierzy poległych w bitwie pod Barakiem we wrześniu 1939 roku. Za przyznaną dotację w wysokości 18 tys. złotych i środki z budżetu Gminy, wykonano chodniki między mogiłami żołnierzy. Łącznie ułożono 260 m² kostki brukowej. Zamontowano także nowe obrzeża – oporniki granitowe, a na części czołowej pomnika płyty granitowe, do składania wiązanek i ustawienia zniczy. Wymienione było także kilka uszkodzonych słupów ogrodzenia oraz zamontowane 5 nowych przęseł. Uporządkowano także zieleń.

W lipcu b.r. prace porządkowe i konserwacyjne pracownicy szydłowieckiego Ratusza, przeprowadzili na cmentarzu żołnierzy Armii Krajowej w lesie pod Huciskiem.

Zbliżający się miesiące: sierpień i wrzesień są szczególnie zapisane w historię walki o Polskę wolną i niepodległą. Wojna roku 1920, Bitwa Warszawska, wojna obronna 1939 roku, są swoimi znakami wpisane i w szydłowiecką ziemię. Dbajmy o te ślady pamięci, o ich dobry stan, aby były znakiem drogi do polskiej wolności dla kolejnych pokoleń Polaków.