2022-10-04

Imieniny: Sławomira i Elżbiety

Będzie nowy plac zabaw w Szydłowcu

by Marek Sokołowski on Lipiec 28, 2014

W Szydłowcu trwają  prace remontowo-budowlane, wykonywane w ramach projektu „Odnowa zabytkowych obiektów i przestrzeni publicznej w Szydłowcu, poprawa funkcjonalności i dostępności infrastruktury kulturalnej i turystycznej dla mieszkańców Mazowsza”. Mieszkańcy Szydłowca mogą codziennie oglądać postępy w pracach, zarówno przy remoncie zamku jak i przy porządkowaniu zieleni parkowej. Jedną z atrakcji będzie plac zabaw dla dzieci, usytuowany w północno-wschodniej części Parku Radziwiłłowskiego. 

Montowane są tam urządzenia o konstrukcji drewnianej, z drewna klejonego, w połączeniu z elementami stalowymi i tworzywem HDPE. Na chwilę obecną na placu znajdują się zestawy zabawowe, huśtawka wahadłowa, piaskownica oraz stoliki do gier. Wątpliwości może budzić ustawienie urządzeń względem siebie, a konkretnie to: czy zachowane są strefy bezpieczeństwa zamontowanych urządzeń? Np. między zestawem zabawowym a stolikiem do gry i huśtawką wahadłową. A także między przypuszczalnym miejscem montażu karuzeli (na tą chwilę zamontowany jest tylko element słupa karuzeli) a zestawem.

Na podstawie wizyty na placu zaobserwowano również ustawienie huśtawki zbyt blisko wejścia na plac zabaw, co może powodować niebezpieczne sytuacje w chwili gdy dzieci będą wbiegać na plac zabaw w kierunku innych urządzeń. Także odległość jednego z zestawów od betonowego krawężnika jest za mała. Stan belek z których wykonana jest piaskownica pozostawia wiele do życzenia. Występują rozszczepienia drewna, w niektórych miejscach widać wystające drzazgi.

Warto jednak poczekać na efekt końcowy, kiedy wszystkie urządzenia będą zamontowane.

Marta Kosno

Porady jak projektować bezpieczne place zabaw można odnaleźć na stronie www.architekci.comes.pl