2022-09-30

Imieniny: Urbana i Augusta

Bazylika na 25-lecie sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej

by Marek Sokołowski on Październik 25, 2014 · 1 comment

25 lecie i nadanie tytułu Bazyliki Mniejszej

W sobotę, 25 października w Skarżysku-Kamiennej odbyła się uroczystość podniesienia do godności Bazyliki Mniejszej, kościoła sanktuaryjnego Matki Bożej Ostrobramskiej. Uroczystościom przewodniczył i homilię wygłosił ks. kard. Gerhard Müller, prefekt Kongregacji Nauki Wiary z Watykanu.

Wśród uczestników uroczystości w Skarżysku-Kamiennej byli także: abp Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, abp Tomasz Peta z Kazachstanu, bp Henryk Tomasik i bp pomocniczy Adam Odzimek. Uczestników uroczystości powitał ks. bp. Henryk Tomasik. Bullę Ojca Świętego Franciszka, nadającą kościołowi Matki Bożej Miłosierdzia w Skarżysku-Kamiennej tytuł bazyliki odczytał abp Zygmunt Zimowski. Po odczytaniu bulli odsłonięta została tablica pamiątkowa na ścianie świątyni i zabrzmiał hymn watykański.

W homilii wygłoszonej w języku polskim kard. Gerhard Müller przywołał wzór życia Maryi, i miłosierdzia jaki został dany w Jej osobie. Wskazał że zaszczytny tytuł bazyliki, to kolejny dar miłosiernego Boga w tym świętym miejscu. Z godnością bazyliki łączą się bowiem liczne przywileje. W miłosierdziu Bogu świat znajdzie pokój a człowiek bezpieczeństwo – powiedział kar. Müller nawiązując do słów św. Jana Pawła II. Niech więc w tej bazylice obficie udzielane i doświadczane będzie miłosierdzie Boże. Niech wypełnia je modlitwa i miłosierdzie dla nas i całego świata. Trwajcie na modlitwie z Matką Miłosierdzia. Niech wierni korzystają tutaj z daru Bożego przebaczenia. Niech pogubieni na drogach świata, spotykają tutaj czekającego Boga–mówił dalej prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

Tytuł bazyliki Kardynał z Watykanu- związuje jeszcze mocniej Skarżysko- Kamienną, miasto któremu patronuje Matka Boża Miłosierdzia i całą diecezję radomską z Kościołem Rzymskim i następcą św. Piotra. W nawiązaniu do słów kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia oddaję was w najlepsze macierzyńskie dłonie Matki Boga i człowieka– zakończył kard. Müller.

Po homilii w procesji z darami poszli żołnierze AK, policja, kolejarze, kapłani jubilaci, leśnicy, wilnianie, przedstawiciele dekanatu i samorządów, wśród nich przedstawiciele Miasta i Gminy Szydłowiec: burmistrz Andrzej Jarzyński, przewodnicząca Rady Miasta Krystyna Bednarczyk i ludowy zespół „Kumosie” z Sadku, przedstawicielki Polskiego Związku Kobiet Katolickich.

W darze złożono kwiaty, świece, chleb i wino, owoce lasu oraz dar od kad. Henryka Gulbinowicza- jego pierścień. Na zakończenie Mszy świętej po Komunii i odśpiewaniu dziękczynnego „Te Deum laudamus”- nastąpiły podziękowania. Za dar Bazyliki Mniejszej w Skarżysku- Kamiennej dziękował prezydent miasta Roman Wojcieszek.
Biskup Henryk Tomasik podziękował Ojcu Świętemu za to, że w roku 25 lecia, czyli srebrnego jubileuszu sanktuarium ostrobramskie otrzymuje tytuł bazyliki i ten papieski dar. – Przypomniał że teraz szczególnie uroczystego charakteru nabierają w bazylice liturgiczne obchody związane ze św. Piotrem Apostołem i uroczystości papieskie. Wierni nawiedzający bazylikę mogą zyskać łaskę odpustów, których udziela Ojciec Święty- powiedział biskup radomski.

Podczas uroczystości nadania godności Bazyliki Mniejszej kościołowi sanktuaryjnemu w Skarżysku- Kamiennej Kapituła Ostrobramska nadała przyznane po raz pierwszy medale: „Pani z Ostrej Bramy i Dziełom Miłosierdzia Oddany”. Przyznano osiem medali. Otrzymali je: kard. Gerhard Müller, abp Henryk Gulbinowicz, abp Zygmunt Zimowski, abp Wacław Depo, bp Henryk Tomasik, siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus, które posługują w sanktuarium, dobrodziejka Stefania Dulęba i Wiesława Pisarska, przewodniczka od lat związana z sanktuarium.

Pamiątkowy dar dla nowej bazyliki przekazał kard. Müller – na ręce ks. Jerzego Karbownika przekazał swój biret kardynalski.

Wszystkim za wszystko podziękował ks. prał. Jerzy Karbownik, kustosz sanktuarium. Poinformował, że papieski dekret został wydany 25 października 2013 r., ale parafia czekała rok, żeby przygotować się jak najlepiej przez misję i nowennę i połączyć to wydarzenie ze srebrnym jubileuszem sanktuarium. Na początku października ks. prał. Karbownik był w Watykanie i spotkał się z papieżem Franciszkiem.

Po zakończeniu Mszy św. na scenie przed nową bazyliką odbyły się prezentacje zespołów ludowych, już wieczorem odmówiony został Różaniec, a na zakończenie uroczystości o godz. 19 odbyło się oratorium pt: ” Święta przy Tobie chwila”.

tekst źródło: http://radioplus.com.pl

fot. Marek Sokolowski