2021-04-22

Imieniny: Iwony i Dezyderego

Baletnica z Szydłowca zadebiutowała w Teatrze Wielkim w Łodzi

by Bartosz Kaluga on Grudzień 6, 2013 · 1 comment

Adriana Olbromska młodziutka baletnica, laureatka „Szydłowieckiej Sceny Zamek dla Każdego” zadebiutowała 5 i 6 grudnia na deskach Teatru Wielkiego w Łodzi,w spektaklu „Dziadek do orzechów”. Śmiało można stwierdzić iż Adriana, 11-letnia baletnica z Szydłowca ma duży talent i jeszcze większy potencjał. Ada drugi rok uczęszcza do Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im Feliksa Parnella w Łodzi gdzie już wiele osiągnęła. Adriana Olbromska zaczęła tańczyć w drugiej połowie pierwszej klasy szkoły podstawowej, na zajęciach taneczno-baletowych odbywających się raz w tygodniu poprowadzonych przez p. Agnieszkę Czarnecką z Kielc.

„Dziadek do orzechów” jest bajką powszechnie znaną,  muzykę do baletu skomponował prawie sto dwadzieścia lat temu Piotr Czajkowski. W spektaklu opisany jest świat dziecięcych marzeń i fantazji. Nastrój wieczoru wigilijnego pełnego magii i niespodzianek uwalnia kolejne pokłady wyobraźni. Podczas, gdy wszyscy zachwycają się prezentami otrzymanymi pod choinką, uwagę Klary przyciąga drewniana figurka Dziadka do orzechów, który zabiera dziewczynkę do czarodziejskiej krainy.

Śmiało można stwierdzić iż Adriana, 11-letnia baletnica z Szydłowca ma duży talent i jeszcze większy potencjał. Ada drugi rok uczęszcza do Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im Feliksa Parnella w Łodzi gdzie już wiele osiągnęła. Adriana Olbromska zaczęła tańczyć w drugiej połowie pierwszej klasy szkoły podstawowej, na zajęciach taneczno-baletowych odbywających się  raz w tygodniu poprowadzonych przez p.  Agnieszkę Czarnecką z Kielc.

Później zdała egzaminy do szkoły baletowej,  gdzie nauka trwa  9 lat i ma 3 szczeble edukacji. Pierwszy to  3 klasy szkoly podstawowej (4-6) a w baletowej to (1-3), następnie 3 lata gimnazjum (1-3) a baletowe to (4-6) i ostatni to 3 lata liceum kończące się  maturą i dyplomem zawodowego tancerza. Adriana na zakończenie pierwszej klasy szkoły baletowej dostała nagrodę i dyplom za bardzo dobre wyniki w nauce z przedmiotow zawodowych, dostała również dyplom za bardzo dobre wyniki w nauce z przedmiotów ogólnokształcących oraz dyplom za udzial w konkursie teatrów szkolnych.

Podczas okresu nauki zamieszkuje Bursie Szkól Artystycznych i mimo że jest daleko od rodziców to daje z siebie wszystko, nie tylko w balecie ale także w podstawowej nauce szkolnej.

Adriana ma na swoim koncie już:

  • 1 miejsce solo w MDK Kielce 2012
  • 2 miejsce solo DOMATOREK Kielce 2012r.
  • 2 miejsce w duecie DOMATOREK Kielce 2012r.
  • wyróżnienie duet 2013r MDK Kielce
  • 2 miejsce w duecie Suchedniów VIII Ogólnopolski Turniej formacji tanecznych 2013.
  • wygrana „Szydłowieckiej Sceny Zamek dla Każdego” – solo

Kiedy zapytaliśmy Adę  o pierwsze wrażenia po zagraniu na tak dużej scenie powiedziała nam:

Czuje dużą radość. Po takim występie mam jeszcze większą motywacje by chodzić właśnie do tej  szkoły. Dziś wiem że dobrze wybrałam, i przez tą decyzje zmieniło się całe moje Życie. Kiedy bywałam  na różnych spektaklach i oglądałam je jako widz , to zupełnie to inaczej wtedy wyglądało niż kiedy jest się po drugiej stronie za kulisami. Dla mnie to było bardzo duże przeżycie pracować z tancerzami Teatru Wielkiego z różnych stron świata. Bardzo fajne były przymiarki kostiumów, i próby na scenie. To jest ciężka praca, zawsze trzeba być bardzo  skupionym , żeby się nie pomylić, W spektaklu było dużo efektów specjalnych , na sam koniec w  finale puszczony został  biały dym , przez który nic nie widzieliśmy a musieliśmy przejść pomiędzy tancerzami i trafić do wcześniej wyznaczonych kulis aby zejść ze sceny.

Natomiast na pytanie – czy wiąże swoja przyszłość z tańcem z z rozpromieniona twarzą odpowiedziała :

Tak swoja przyszłość wiąże z tańcem. Chciałabym skończyć tą szkołę i po niej pójść na studia choreografii , pedagogiki i tańczyć w teatrze,  pracować z dziećmi  uczyć ich tańczyć. Żeby przekazywać im swoja wiedzę , którą obecnie już  zdobyłam i przez następne lata zdobędę . Moim największym marzeniem jest zostać pierwszą solistka Teatru Wielkiego albo Narodowego

 Autor: A. Gawor