2022-10-03

Imieniny: Karola i Olgierda

Arcybiskup Wacław Depo odwiedził Szydłowiec

by Marek Sokołowski on Grudzień 26, 2014

Abp Wacław Depo

 

Arcybiskup Wacław Depo w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, odwiedził rodzinny Szydłowiec i w farze św. Zygmunta przewodniczył, koncelebrowanej Mszy świętej. W koncelebrze uczestniczyli także: ks. proboszcz Adam Radzimirski i ks. Andrzej Kania. Metropolitę częstochowskiego powitał ks. Radzimirski. Ksiądz proboszcz podziękował przy tym za dary, przekazane przez Arcybiskupa rodzinnej parafii: stułę z wizerunkiem św. Jana Pawła II i palkę wykorzystywaną do przykrywania kielicha mszalnego.

Mszę świętą abp Depo odprawiał w intencji szydłowieckich parafian, o odwagę wiary i męstwo w jej wyznawaniu i wygłosił kazanie, w którym nawiązał do ogłoszonego przez Sejm RP roku 2015, jako Roku Jana Pawła II. Mówił  „Jan Paweł II był prawdziwie autentyczny, czyli niezakłamany. Jan Paweł II nigdy nie godził się na zakłamanie: o sobie samym, o człowieku, o Chrystusie, o Kościele. Miał odwagę walczyć z kłamstwem. Za radą swego ojca, jak sam mówił, był całe życie wierny modlitwie o dary Ducha Świętego. Modlił się o dar za mądrości i rozumu, odwagi i bojaźni Bożej, która nie zgadza się na zło z powodu miłości a nie lęku przed Bogiem.” I my zachęcał Metropolita „Prośmy Ducha Świętego o potrzebne dary, a zwłaszcza teraz wobec tak różnych wyzwań o dar rozumu i mądrości, bo czym jest ten współczesny  zamęt wokół naszej godności jako mężczyzny i kobiety, jako rodziców jako małżonków.”

Arcybiskup Depo odniósł się jeszcze do maryjności Papieża Polaka, a także do maryjności parafian z fary. Pobożność maryjna, którą wyznajemy – mówił Arcybiskup – „Również tutaj, od pokoleń, od głównego ołtarza wpatrując się jej ukoronowanie. Poprzez Wniebowzięcie, tutaj w tym Poliptyku. Czy –mówił – wskazując na boczne ołtarze, ze świętą Anną, czy tutaj Szkaplerzna. Czy gdziekolwiek spojrzymy, Ona nas prowadzi ku Chrystusowi, a nie zatrzymuje na sobie. I to jest rola matki, każdej matki, której miłość jest większa od zagrożeń.”  Na zakończenie kazania Arcybiskup Wacław, zaapelował o modlitwę do Ducha Świętego, o odwagę wiary „Żebyśmy umieli nie brać wzorów z tego świata, lecz przemieniać się łaską, którą otrzymujemy od Boga”.

Na zakończenie dziękczynnej Eucharystii, metropolita ks. abp W. Depo pobłogosławił szydłowieckich parafian. Po zakończeniu Mszy świętej ks. proboszcz A. Radzimirski, przekazał Księdzu Arcybiskupowi życzenia świąteczne od siebie, kapłanów i wiernych parafii św. Zygmunta.

Źródło: na www.domnaskale.net.pl